Olajüzlet az arany mellé?

Amerikai befektetők állnak a verespataki aranybánya-beruházást végző kanadai–román társaság mögött, amelynek vezetőin keresztül az Egyesült Államok rátenné a kezét a készülő Constanta–Trieszt kőolajvezeték hasznának egy részére is – derül ki a román és az amerikai sajtó írásaiból.

2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen áldozatául eshet Verespatak az Egyesült Államok olaj- és aranyéhségének, a településre és környékére tervezett aranybánya beruházója, a Gabriel Resources (GR) vezetői ugyanis olyan cégekkel rendelkeznek, amelyeken keresztül amerikai befektetők kívánnak beszállni a leendő Konstanca–Trieszt kőolajvezeték hasznának kiaknázásába. A GR-ben ugyanakkor nemrég résztulajdont vásárolt a világ legnagyobb aranykitermelő cége, az amerikai Newmont Mining Ltd., és így közvetetten tagja lett a ciántechnológiás aranykitermelésre készülő Rosia Monatana Gold Corporation (RMGC) vállalkozásának – derült ki a Ziarul Financiar című lapból.
A Wall Street Journal azt is megírta, hogy az Egyesült Államok az iraki folyékony arany mellett szeretné biztosítani magának a kőolajat arra az esetre is, ha a közel-keleti országok többsége az iraki inváziót követően nem állna szóba többé Washingtonnal. Erre tökéletes lenne a Konstanca–Trieszt olajvezeték egy részének birtoklása, amely napi 660 ezer hordó kőolajat szállítana a Kaszpi-tengertől Európába.
Az amerikai Newmon Mining Ltd. egy 18,8 millió dollár értékű ügylettel vásárolta meg a GR részvénycsomagjának 19 százalékát. A GR felmérése szerint a bányából 10,6 millió uncia aranyat lehetne ciános technológiával kitermelni, ennek értéke a mai 410 dolláros unciaáron 4,3 milliárd dollár. Mint arról beszámoltunk, a NATO és a román titkosszolgálatok képviselői már 2002-ben megkeresték a verespataki beruházók két pénzmosási és kábítószerügyekben gyanúba keveredett vezetőjét, Frank Timist és Ovidiu Tendert, Románia milliárdos vállalkozóit, hogy üzleti partnereket találjanak. Frank Timis, az RMGC alapítója több arany- és drágakő-kitermelési cég mellett egy olajfinomító társaság (RAFO) és 45 millió dollárnyi Microsoft-részvény tulajdonosa is. Ovidiu Tendernek, a GR igazgatósága tagjának pedig számos energiaipari cége van, és az amerikai Halliburtonnel együtt pályázott volna a Petrom nevű román állami társaságra, amely 600 benzinkúttal, négy tengeri kőolaj-kitermelő platformmal, valamint két kőolaj-finomítóval rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.