Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter a napokban közölte: román kollégájával, Speranta Maria Ianculescuval arról állapodtak meg, hogy a verespataki és más környezeti hatású projekteknél a jövőben csak az Európai Unió által előírt, a piacon elérhető úgynevezett legjobb technológiával tervező beruházók kaphatnak működésükhöz engedélyt. A miniszter szerint ez eredmény, mert így a ciántartalom olyan alacsonyan tarható a tározóban, hogy annak tönkremenetele esetén a katasztrófa Magyarországon nem éreztetné a hatását.
Mint ismert, a beruházó azután adhatja be engedélykérelmét, miután lezárult Románia EU-csatlakozási tárgyalásainak környezetvédelmi fejezete. Persányi ezzel kapcsolatban viszont megjegyezte: „Románia EU-csatlakozásának legnagyobb környezeti haszonélvezője a régióban Magyarország lesz.”
A környezetvédők úgy vélik: ebből az a következtetés vonható le, hogy a tárcavezető és a magyar kormány csak a ciánkoncentrációval foglalkozik, de nem számol azzal, hogy a cég százszor akkora ülepítőmedencét akar építeni a cianidos szennyvizek tárolására, mint amekkora a Tisza katasztrófáját okozta 2000-ben. A zöldek szerint úgy tűnik, Persányit az sem érdekli, hogy a falvakat övező hegyeket 15 év alatt teljesen elhordanák.
Friedrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének vezetője a környezetvédők tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a miniszter szűk látókörű, hiszen nem beszél a tározóban lévő nehézfémek hatásáról és azokról a településekről, amelyek a Verespatakra betelepülni készülő cég újabb bányászati terveinek állomásai. A zöldek egyértelmű garancia kiharcolását várják az elkövetkező napokban Persányi Miklóstól arra vonatkozólag, hogy Romániában ne valósulhasson meg a bányaberuházás.
Csáki Roland, a Greenpeace kampányszervezője azt hangoztatta: a miniszternek a bányaprojekt elvetésétől kell függővé tennie, hogy Magyarország támogatja-e Romániának az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásain a környezetvédelmi fejezet lezárását. Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője rámutatott: erre Persányinak legutoljára az EU minisztereinek december 3-i tanácskozásán lenne módja, ugyanis december közepéig az unió lezárja a tárgyalás zöldfejezetét.
Turi-Kovács Béla (Fidesz) hétfőn interpellált az ügyben az Országgyűlésben, követelve a kormánytól, hogy Románia EU-csatlakozását csak akkor támogassa, ha kizárják a verespataki aranybánya-beruházás megvalósulását. Baráth Etele szocialista tárca nélküli miniszter erre azt válaszolta: a kormány álláspontja, hogy „Románia csatlakozását a koppenhágai elveknek megfelelően támogatni kell”.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban