Sarkozy úton az Élysée felé

Nicolas Sarkozy lett a kormányzó Unió a Népmozgalomért párt vezetője a vasárnapi szavazáson. A tagok szavazatainak 85,1 százalékát elnyerő politikus tegnap le is mondott pénzügyminiszteri bársonyszékéről, hogy teljesen a pártnak szentelhesse magát. Ez pedig hozzásegítheti a 2007-es elnökválasztási győzelemhez.

2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három év múlva az erdélyi magyar menekült gyermekeként született ügyvéd egykori mentorával, Jacques Chirackal fog szembekerülni. A jelenlegi elnök ugyanis folytatni kívánja a megkezdett munkát az Élysée-palota vezetőjeként. Pártot alapított a De Gaulle-féle politika folytatására, amely azóta számos változáson ment át. A mai Unió a Népmozgalomért (UMP) már a néppárti struktúra kialakítását tartja a legfontosabbnak.
Sarkozyt választani azonban egyértelműen Chirac elutasítását is jelenti, bármilyen jó is volt valaha a kapcsolat a két politikus között. 1995-ben minden megváltozott, amikor az akkori elnökválasztási kampányban Sarkozy Edouard Balladur mellé állt, „elárulva” politikai keresztapját, Chiracot. Az ifjú politikus azóta bűnhődik. Bármennyire is indokolt lett volna, a 2002-es óriási győzelem után csak a belpolitikai tárcát kapta az elnöktől, amelyet később a gazdasági és pénzügyi minisztérium bársonyszéke miatt hagyott el. Franciaország szerint kiválóan végezte a munkáját mindkét területen, s ezt Sarkozy tudja is magáról. Az idők során a Canossát járó fiatalember lelkesedése és bűntudata csökkent, majd felismerte, a bocsánatkérés sehova sem vezet. Chirac talán máig úgy érzi, a tekintély és a tapasztalat az ő oldalán áll, ám Sarkozy tehetségét és frissességét nem veszi számításba.
Elemzők szerint a két ember vetélkedése azért különösen érdekes, mert bár egy pártot erősítenek, mégis teljesen eltérő a politikai hitvallásuk. Chirac a francia hegemóniát Európában örökösnek tartja, és a német–francia-tengely mentén képzeli el, hogy ellensúlyt képeznek Amerikával szemben. A belpolitikában kitart a költséges jóléti modell mellett, amely szerinte képes integrálni a mozlimokat. Nicolas Sarkozy azonban úgy véli, nem lehet a tradíciók miatt fenntartani azt, ami rossz. Partnernek fogadja el Nagy-Britanniát, Olaszországot, Spanyolországot és Lengyelországot is a németek mellett, s Amerikához is barátságosabb a hozzáállása. A mozlimok integrációjáról pedig az a véleménye, az kudarcot vallott, és azonnali reformokra van szükség, ha meg akarják menteni Franciaországot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.