Sík vidéki radar épülne

2004. 11. 10. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November végén tartja utolsó ülését a Zengő hegyre tervezett NATO-lokátor ügyét vizsgáló szakmai bizottság. Az érintett minisztériumok szakértőit összefogó testület elnöke, Láng István akadémikus lapunknak a bizottság tegnapi ülését követően elmondta: az utolsó megbeszélésen arról a javaslatról fognak dönteni, amelyet nemrég Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vetett fel a zengői radarbázis esetleges áttelepítéséről.
A professzor közölte, a szakértőkkel arról állapodtak meg, hogy négy variációt dolgoznak ki egy dél-dunántúli, nem hegycsúcsra tervezett radarhálózat kialakítására. A rendszernek most már természetesen meg kell felelnie nemcsak a NATO szempontjainak, hanem a schengeni egyezményben támasztott követelményeknek is – közölte Láng István. Az egyezmény azt mondja ki, hogy nemcsak a közutakon kell biztosítani az Európai Unió határait, hanem az alacsonyabb légtérben is.
A Zengő-bizottság elnöke beszélt arról is, hogy ha a kormányfő által javasolt dél-dunántúli radarhálózat valósulna meg, az lényegesen drágább lenne a Zengőre tervezett létesítménynél. A NATO összesen 24 milliárd forinttal támogatja a Bánkútra, a Békéscsabára és a Zengőre tervezett lokátorok építését, ebből az összegből csak a mecseki csúcsra tervezett radarra nyolcmilliárd forint támogatást nyújtana a szövetség. Információink szerint a szakértők nagyobb része elképzelhetőnek tartja, hogy a Zengő helyett ne hegycsúcson hozzanak létre lokátorbázist, a Honvédelmi Minisztérium szakemberei viszont továbbra is a mecseki beruházást támogatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.