Szabálytalan HM-beszerzések

A Honvédelmi Minisztérium minden harmadik eszközbeszerzése szabálytalan volt az elmúlt két évben – erősítette meg a lapunk által korábban közölteket az Állami Számvevőszék jelentése, amely ötven eljárás áttekintése alapján készült. A szaktárca beszerzéseinek nettó összértéke a vizsgált időszakban meghaladta a 230 milliárd forintot.

2004. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződött az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrzése, amelyet a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzéseivel kapcsolatosan folytatott le. Az ÁSZ megerősítette a lapunkban több mint egy hónapja közölt értesülést, hogy a HM megvizsgált ötven jelentésének egyharmada szabálytalan körülmények között zajlott. A végleges jelentést elfogadta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is, aki lényegében csak annyi észrevételt tett dokumentum tartalmához: „a hatáskörében teendő intézkedésekre vonatkozó javaslatok előremutatóak, (…) azok egybeesnek a tárca szándékaival.”
Mint arról beszámoltunk, a HM saját bonyolításban 2002-ben 50,2 milliárd, 2003-ban 180,7 milliárd forint nettó értékben végzett közbeszerzést, amelyekből a tárca Biztonsági Beruházási és Beszerzési Hivatala 2002-ben 176 eljárással 35,5 milliárd, míg tavaly 306 eljárással 160,1 milliárd forint értékű beszerzést folytatott le. Az viszont kérdéses, hogy a hivatal és a gondatlan személyek hogyan felelnek a beszerzések során elkövetett szabálytalanságokért, mert erre nincs egyértelmű rendelkezés. Az ÁSZ megállapítja többek között, hogy a harcászati repülőgép-beszerzések egy részénél nem a szóba jöhető ajánlattevők pályázatai, hanem a tárca előterjesztését tárgyaló kabinetülésen hozott döntés volt a mérvadó. Ez az eljárásrend működött a 600 millióért vásárolt An–26-os szállító repülőgép beszerzésnél is, de így döntöttek a Gripenek mellett is.
Mint arról többször beszámoltunk az An–26-ost egy olyan cégtől vásárolta meg a HM, amelynek egyik vezetőjét korábban jogerősen elítélték egy alkatrészlopási és okirat-hamisítási ügyben. A számvevőszék megállapítása szerint azonban a beszerzés legnagyobb hiányossága, hogy pontosan nem tudható, hogy volt-e kedvezőbb lehetőség is a vásárlásra. Az ÁSZ alátámasztotta azt az információnkat is, hogy számos beszerzést kellett bírálniuk amiatt, mert a HM gazdasági társaságai a közbeszerzési alapelvek érvényesítésével nem összeegyeztethető módon olyan esetekben is előnyt élveztek, amikor a piac más szereplőinek kizárása nem volt indokolt. Ilyen eset volt az ÁSZ szerint a honvédség objektumainak őrzés-védelme. Mint megírtuk, a szaktárca jövőre hatmilliárd forintot költ az objektumainak őrzésére. Az erre kiírt közbeszerzési pályázatot a saját tulajdonában lévő HM Elektronikai és Vagyonkezelő Rt. nyerte el, amely a tényleges munkát alvállalkozókra bízta.
A jelentés megemlíti azt az esetet is, amikor az afganisztáni egészségügyi kontingens részére szükséges eszközökkel együtt vettek 25 darab Mercedes dzsipet, de végül egyik járművet sem Afganisztánba szállították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.