Széteshet a palesztin vezető életműve

Miközben hírek érkeztek arról, hogy Jasszer Arafat állapota – bár továbbra is súlyos – némileg jobbra fordult, a különböző palesztin frakciók az egész hétvégét tárgyalásokkal töltötték, készülve az elnök halála utáni időkre. A tapogatózások még Izraelig és Amerikáig, valamint az Európai Unió országaihoz is elértek, ugyanis mindenki békésen szeretné végrehajtani a hatalomváltást.

2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármikor is következik be – és ez az időpont inkább korábban lesz, mint később –, Jasszer Arafat halálával új időszámítás kezdődik a palesztinok életében. A nagy kérdés, hogy az elnök életművét sikerül-e átmenteni a jövő politikusi generációnak. Arafat három jelentős pozíciót tölt be: a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) végrehajtó bizottságának főtitkári tisztségét, a Palesztin Hatóság elnöki tisztét, valamint ő a Fatah, a legerősebb palesztin politikai párt vezetője is. Az évek során kialakult helyzet alapján nem kérdéses, hogy a tisztségek a megfelelő, erős és karizmatikus személy kezében összpontosultak. A nagy gond azonban az, hogy nincs újabb Arafat a palesztin vezetésen belül, így nem valószínű a három pozícióba, hogy hosszú távon ugyanaz a személy kerülhet. A rendszer egyértelműen Arafatra van „szabva”, a hatáskörök át- és átfedik egymást, így feltételezhető, hogy a közeljövőben megváltozik a mostani berendezkedés.
Arafat utódja az első napokban minden bizonnyal Mahmúd Abbász lesz, talán mindhárom poszton, ám kizárólag ideiglenes jelleggel. A nemzetközi színtéren elismert politikus első számú ellensége valószínűleg Izrael lesz, amely viszonozza ezt a hozzáállást.
Abbász mellett az utóbbi napokban komoly aktivitást mutatott Ahmed Korei miniszterelnök is, aki épp Abbászt váltotta a hatalommal nem igazán bíró, amerikai és izraeli nyomásra létrehozott pozícióban. A két vezető azonban hatalmas problémával küzd: egyiküket sem támogatja a lakosság. Egy szeptemberi felmérés, amelyet a palesztin vizsgáló- és kutatóközpont hajtott végre, azt mutatta ki, hogy a palesztinok mindössze 3 százaléka szavazna Koreire, két százalékuk támogatná Abbászt. A felmérés győztese természetesen Jasszer Arafat volt, aki 35 százalékot kapott népétől. Második helyen Mahmúd Zahhar, a Hamász egyik gázai vezetője végzett, aki 15 százalék szerint végezne jó munkát a nép első embereként, utána pedig Marvan Barguti, az egy éve egy izraeli börtönben levő, rendkívül népszerű Fatah-elöljáró következett, 13 százalékos eredménnyel. A Hamász egyébként elsősorban a Gázai övezetben erős, így egyetlen tagjának sincs esélye arra, hogy átvegye a hatalmat a nyugati parton, és persze Barguti sem irányíthatja a népet cellájából. Hasonló a helyzet Mohamed Dahlannal is, aki a Gázai övezetben volt a biztonsági szolgálat vezetője, és éles vitái voltak Arafattal. Máig népszerű volt munkaterületén, ám Ciszjordániában elutasítják, és Amerika bábjának tartják.
Jelenleg egyetlen politikus lehet úgy-ahogy biztos esetleges szerepében, ez pedig Rauhi Fattuh, a palesztin parlament elnöke. A Palesztin Hatóság törvényei szerint ugyanis a házelnök helyettesíti a következő választásig az elhunyt elnököt – ám az bizonyos, hogy jelen esetben nem tovább. Így ha bekövetkezne Arafat halála, hatvan napon belül az urnákhoz járulnának a palesztinok, hogy döntsenek a jövőről. Szakértők szerint a felsoroltak mindegyikének vannak bizonyos előnyei, ám egyikük sem tudna megbirkózni Arafat örökségével, így inkább egy több emberből álló testület irányíthatná ideiglenesen a hatóságot. Ebben talán Mahmúd Abbász lenne névleg az elnök, akit támogatna a jelenlegi kormányfő, valamint Arafat régi harcostársai közül néhányan. A hangsúly azonban az „ideiglenes” szón van, ugyanis egy ilyen csoport nagyon sokak nemtetszését vívná ki, s valószínűleg nem sokáig hagynák életben a kényszerű szövetséget. Döntés így minden bizonnyal csak a választásokon születik, ha egy ilyen helyzetben egyáltalán meg lehet tartani. A bizonytalan szavazásig pedig folyik a hatalmi harc a még életben lévő Arafat posztjaiért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.