Most igazán nem panaszkodhatunk a gazdaságpolitikai események amúgy klasszikusan unalmas szürkeségére. Sőt még trükkök sokaságával is gyarapodhatunk.
Nyakunkon az egyre értelmetlenebbnek tűnő költségvetési vita, amelynek során valószínűleg a tavalyi gyakorlat érvényesül, miszerint a kormánykoalíció az ellenzék összes módosító indítványát leszavazza. Hiába született ugyanis több mint ezer, a büdzsé kiadási és bevételi oldalainak átalakításával kapcsolatos beadvány, amelynek révén a Fidesz például 300 milliárd forintot is meghaladó, ugyanakkor fedezettel is megjelölt átcsoportosítást szorgalmaz, ha az MSZP- és az SZDSZ-frakció ismételten semmibe veszi – a társadalom jelentős részét reprezentáló – javaslatokat. Egyébként a jövő évi büdzsé legnagyobb trükkje, hogy a magántőke bevonásával épülő magyar infrastruktúra (elsősorban autópályák és gyorsforgalmi utak) látszólag nem jelent kiadást, ám a koncessziós eljárás évtizedekre eladósítja az országot.
A jövő héten várhatóan csökken a jegybanki alapkamat. Jó ürügy erre az infláció minimális mérséklődése, ám a többi stratégiai terület – folyó fizetési mérleg hiánya, költségvetési deficit, államadósság – kész káosz. Azonban úgy látszik, a befektetők is elfogadják, hogy valamivel alacsonyabb hozamok mellett finanszírozzák az államot. Csak a vájt fülűek kedvéért: „A kamatoknak (…) azért kellett csökkenniük, …mert beledöglünk ebbe az erős forintba” – mindezt nem akárki, hanem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fejtegette tegnapi, nagy ívű televíziós interjújában – no comment. Ebben az alapkamat-históriában persze az a trükk, hogy azért nem lehet az amúgy ténylegesen magas kamatszintet csökkenteni, mert az államháztartás állapota – amiért cseppet sem mellesleg a kormány felel – katasztrofális. Ha pedig az egyik pillanatról a másikra zuhan a jegybanki alapkamat, akkor nemcsak a forint dől be, hanem a magyar gazdaság is.
Kovács László adóügyi biztos szerint az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) miatt elképzelhető, hogy még a 2005-ös év közepén módosítani kell az adótörvényt. Az eva mint konstrukció egyébként az MSZP és az SZDSZ szüleménye. De ettől fontosabb, hogy nyolcvanezren „estek bele”, miközben az unió szakértői szerint ez az adó nem egyeztethető össze a közösségi adórendszerrel. Az persze elgondolkodtató, hogy többek között az eva témaköre azért van Brüsszelben folyamatosan napirenden, mert a magyar illetékesek (Pénzügyminisztérium) nem szolgáltatnak elegendő információt róla, vagy pedig trükköznek a számokkal. Summa summarum: ha Kovács elvérzik ebben a kérdésben, az egyúttal a kormánykoalíciónak is krach lesz, amit egy későbbi adótrükkel már nem lehet jóváírni.
Egyre nagyobb esély mutatkozik arra, hogy az Európai Unió elfogadja az államháztartási hiány új számítási módját – adta hírül tegnap a Világgazdaság.
A konstrukciónak egyébként az a lényege, hogy a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel lehetne korrigálni a hiányt, miután az említett tétel költségvetési bevételnek minősülne. Még egyszerűbben: gyakorlatilag egy átkönyveléssel a GDP 5,3 százalékáról 4,5 százalékra esik az államháztartás hiánya. Hogy eloszlassunk egy tévhitet: a technika alkalmazásával a deficit sajnos még itt marad, viszont a hiányszámmal lehet majd dicsekedni.
Hazánkba látszólag áramlik a működő tőke. Ezt úgy kell érteni, hogy a megtelepedett cégeknek immár az itt megtermelt nyeresége, az abból származó beruházása is annak számít. Ez is egy trükk, azonban nem fedi a valóságot: a magyar gazdaság tudniillik a legversenyképtelenebb gazdaságok egyike a közép-európai térségben, magyarán tőkevonzó képessége is csökkent. Olyannyira, hogy már nem Csehországgal versenyzünk vagy éppen a tőlünk sokáig kategóriákkal gyengébb Szlovákiával, hanem a friss kutatóintézeti jelentések szerint új vetélytársunk is akadt: Ukrajna.
Miközben tehát szárnyaló nemzetgazdaságot s ezzel együtt erősödő ágazatokat (építőipar, gépipar, idegenforgalom, mezőgazdaság) emlegetnek a hatalmon lévők, addig a magyar valóság az, hogy ilyen-olyan trükkökkel ámítanak bennünket. Legyen szó a költségvetési hiányról, az adókról, a működőtőke-beáramlásról, a forintról vagy éppen az autópálya-finanszírozásról.
Nem árt azonban fejben tartani a zsugásmondást. Minden trükkből csalás lesz.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó