A bankok éve volt 2004

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett friss jelentés alapján az idei esztendő a bankok éve: a hitelintézeti szektor 2004 első háromnegyed évében – a múlt esztendő hasonló időszakához képest – közel negyven százalékkal növelte adózott eredményét.

2004. 12. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által közzétett anyag szerint a magyarországi bankszektor 233 milliárd forint adózott eredményt ért el 2004 első háromnegyed évében. A PSZÁF kimutatásai alapján csaknem 40 százalékkal többet, mint 2003 azonos periódusában. A felügyelet internetes honlapján is publikált jelentés szerint a bankszektor mérlegfőösszege szeptember végén 14 265 milliárd forintot tett ki, ami közel 20 százalékkal több a 2003-as adatnál, és mintegy 11 százalékkal haladja meg a tavalyi év összesített mérlegfőösszegét. (A PSZÁF elemzése kitér arra is, hogy felerősödött az intézményi koncentráció. Olyannyira, hogy a szegmens eszközeinek 80 százaléka immár a tíz legnagyobb magyarországi bankban „található meg”.)
A banki adózott eredmény gyarapodása egyébként nemcsak a magyar nemzetgazdaságban számít kiugróan magas jövedelmezőségnek, hanem nemzetközi viszonylatban is. A PSZÁF adatai szerint az Európai Unió korábbi 15 tagállamában nyilvántartott bankok 2003-as tőkejövedelmezőségi mutatója 8,3 százalék, a tíz új tagállam bankjainak 2003-as mutatója 10,9 százalék volt. A felügyelet öszszeállításából kiderül, hogy a magyarországi háztartások hitelállománya az év első 9 hónapjában 22 százalékkal nőtt: 2440 milliárd forintot tett ki. A szóban forgó tétel 70 százaléka lakáshitel, 25 százaléka pedig fogyasztási kölcsön. Szakértők szerint figyelemre méltó, hogy a devizaalapú lakáshitelek állománya az első háromnegyed évben megötszöröződött. Míg januárban „csak” 18,1 milliárd forintra rúgott, addig szeptember végére már 92,2 milliárdra emelkedett az eladósodási állomány devizában mérve.

Három magyarországi bank, a Deutsche Bank, a BNP Paribas Hungária Bank és a WestLB Hungária Bank tulajdonosai is fontolgatják, hogy fiókká alakítják át itteni leánybankjukat, a Dresdner Bank (Hungária) Rt.-nél pedig már meg is született a döntés a fiókká alakításról. A Dresdner Bank (Hungária) Rt. százszázalékos tulajdonosa, a frankfurti székhelyű Dresdner Bank AG a közelmúltban döntött arról, hogy fiókteleppé alakítja magyarországi leánybankját – nyilatkozta az MTI-nek Mesterházy György, a Dresdner Bank (Hungária) Rt. elnök-vezérigazgatója. A döntést az indokolta, hogy lehetővé válik az üzleti lehetőségek jobb kihasználása, valamint a fiók jobban integrálható az anyabank szervezeti rendszerébe. Az átalakítás – amelynek során engedélyt kell kérni a német felügyelettől, létre kell hozni a magyarországi fióktelepet, az ügyfél- és eszközállományt át kell helyezni a fiókhoz, végül felszámolni a részvénytársaságot – várhatóan 2005 második felében megy végbe. A BNP Pariba Hungária Bank Rt. tulajdonosa a következő igazgatósági ülésen dönti el, fiókká alakítja-e magyarországi leánybankját – mondta az MTI-nek Faludi Zsuzsa, a bank kommunikációs és pénzügyi intézményekért felelős igazgatója.



Kártyás visszaélések. A Magyar Nemzeti Bank összeállítása szerint az év első hat hónapjában 19 százalékkal emelkedett a magyarországi bankok által kibocsátott kártyák bel- és külföldi használatához tapadó kár értéke: összege elérte a 107,5 millió forintot. Miután azonban a kibocsátói forgalom is emelkedett 17 százalékkal, a visszaélések teljes forgalomhoz viszonyított aránya nem változott, 5 ezrelék maradt. Elsősorban a lopott, illetve a hamisított bankkártyákkal elkövetett visszaélések miatt szenvedtek kárt az üzletág szereplői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.