Gus Katif falvai mintegy hatezer embernek adnak otthont. Szinte messianisztikus hittel küzdenek azért, hogy a másfél millió palesztin között ők legyenek az uralkodók a keskeny földnyelven. Letelepedésüket egykor a kormány is támogatta, adókedvezményeket, olcsó lakást, építkezési támogatást kaptak, és a katonaság is különösen őrzi a településeket. A Saron-kormány azonban ez év közepén eldöntötte, kivonul a Gázai övezetből, és felszámolja az ottani telepeket. Ez nagyjából nyolcezer embert érint, akik egyértelműen a kormány árulásáról beszélnek.
Ezért viselik a narancssárga Dávid-csillagot. Izraelben a lépés óriási felháborodást keltett, mivel eddig – bár hatalmas széthúzás volt az izraeliek között egy-egy politikai kérdésben –, a holokauszt eseményeit közösen gyászolták. A Jad Vasem Intézet, amely a holokausztot vizsgálja, elítélte a telepesek mozgalmát. A szóvivő szerint a vészkorszak mindig összefogó erő volt Izraelben, ezzel a lépéssel azonban eltávolítja egymástól az izraelieket. Egy telepes azonban közölte, ők nem maradnak csendben, mint ahogy azt szüleik tették. A Gázai Körzeti Tanács korábbi vezetője, Aharon Cúr pedig elismerte a közszolgálati rádiónak, céljuk az, hogy sokkolják Izraelt. Sára Cvejg telepes kijelentette, bár a holokauszt témája érzékenyen érint minden zsidót, de tudni kell, Gus Katif is épp ilyen fontos ügy, amelyre még most fel kell hívni a figyelmet. „Ha az arabok felismerik, hogy gyilkosságaikra mi meneküléssel válaszolunk, újabb holokausztot zúdítunk a nyakunkba” – mondta a telepes asszony, aki hordja ruháján a narancssárga csillagot. Számos telepes ugyanakkor visszautasította, hogy a megkülönböztető jelzést felvegye. Egyikük szerint ezzel az izraeli miniszterelnököt éppen Hitlerhez hasonlítanák, amely így nem igaz, és szerinte nem szabad politikai célokra felhasználni a közös tragédia emlékét.
A legtöbb telepes azonban egyetért a Pinhász Vallerstejn által indított mozgalom céljaival és eszközeivel. A megszállt területeken élő zsidó rabbik szövetsége határozottan kiáll a telepesekért, valamint katonák megalakították a „Védőfal” nevű csoportot, amely azokból áll, akik vissza fogják utasítani a parancsot, ha a telepeseket kell elűzni a Gázai övezetből. Az izraeli rendőrség vezetője, Móse Karádi pedig kifejtette kétségeit, vajon az ismert gondok ellenére képes lesz-e a hadsereg és a rendőrség végrehajtani a kneszszetben már elfogadott kiürítési tervet. Arra ugyanis senki sem gondol, hogy fegyveres harcot vívhatnak azokkal a testvéreikkel, akiket épp a zsidó állam küldött a palesztinok közé telepesekként. Vallerstejn és támogatói pedig a nyilatkozatok szerint hajlandók bármire, akár az izraeli katonasággal is szembeszállnak falvaik védelmében.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő