Gáz van

2004. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük lassabban, hogy mindenki megértse. A Magyar Szocialista Párt választási ígéretei ellenére, a 2002-es kormányváltás óta immár ötödik alkalommal emelkedik a földgáz ára január közepétől. Számítások szerint az utóbbi két és fél év során 40–50 százalékos ezen a téren a drágulás mértéke – a szóban forgó tól–ig határ azért ilyen nagy, mert a gázárak emelkedése másként jelentkezik a lakosságnál, a közszféra intézményeinél, például az önkormányzatoknál, s természetesen más ennek a hatása a vállalati szektorban is. A konkrétumokról egyelőre annyit, hogy szűk egy hónapon belül – kompenzáció nélkül – 11,5 százalékkal drágul a földgáz hatósági ára. Bár az állami támogatás révén a tarifa a fogyasztóknak alacsonyabb lesz, a lakosság csaknem felének az infláció felett emelkedik a gáz ára, miközben a reálbérek, vagyis amit hazaviszünk, jó esetben csak két, két és fél százalékkal növekednek. (Persze az is ide kívánkozik, hogy a gázáremelés nyomán kapásból három százalékkal drágul majd a távfűtés, és emelkedik az áram ára is.) Ha már a fizetéseknél tartunk: 2004-re is hasonló volt a jövedelemnövekedés prognózisa, ugyanakkor az idén nemhogy stagnáltak a bérek, hanem – évtizedek óta példátlan módon – még csökkentek is!
De vissza a „gázos” számokhoz. Draskovics Tibor pénzügyminiszter közlése alapján a 2005-ös infláció 4,5 százalékos lesz. Pontosan ennyivel kerül majd többe az évente 1500 köbméternél kevesebbet fogyasztó háztartásoknak a gáz, 3000 köbméterig azonban már átlagosan hat-, afelett pedig nyolcszázalékos lesz az áremelés. A gondot persze csak fokozza, hogy az idén is működő sávos gázár-támogatási rendszer nem változik számottevően, vagyis továbbra sem veszi majd figyelembe a szociális szempontokat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem a szegényeket támogatja a kormány, hanem az ügyeskedőket; azokat, akik ilyen-olyan papírokkal bizonyítják, hogy a ház előtt álló Mercedes csak a képzelet szüleménye, a budai villa fenntartására elég a havi bruttó ötvenezer forintos jövedelem, a százmilliós balatoni nyaraló pedig a munkával eltöltött évtizedek gyümölcse. Ha azokat támogatná az állam, akik valóban rászorulnak erre, talán kevesebben fagynának halálra Kelet-Magyarországon, s a kiskeresetűek sem rettegnének októbertől áprilisig a gázóra-leolvasótól. Arról nem is beszélve, hogy a „gyurcsányi jólét” korszakában háztartások tízezrei még csak reménykednek abban, hogy egyszer ezzel az energiahordozóval fűthessék a családi házat, mert a jelenlegi jövedelmi szint az aprófalvas területeken nem teszi lehetővé a komfortot.
Magyarán: a 20–40 ezer forintból élők költségeit egy az egyben kipengethetné az állam, hiszen van ebben az országban elegendő pénz… Tessék csak arra gondolni, hogy hónapokon keresztül ünnepeltük költségvetési pénzből uniós csatlakozásunkat, és a kormányzathoz közel álló haverok és barátok milyen – megfoghatatlan – munkákra kapnak állami megrendeléseket. S miközben a jövő évi költségvetés kapcsán az egyházaktól kezdve az önkormányzatokon keresztül egészen a gazdasági érdekképviseletekig mindenki vesztesnek tartja magát, addig jövőre megduplázódik a kormányzati kommunikációra szánt állami dotáció.
Tehát gáz van. Ezt azzal a marketingfogással, miszerint csak az inflációnak megfelelően emeli az árakat a kormány, nem lehet az embereknek bemagyarázni. Akármilyen lassan mondják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.