Játék a tűzzel

2004. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Guinness-könyvbe illő módon sikerült azért maradandót is alkotnia előbb a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormánynak. Nincs tudniillik Európában, de talán a világ egyetlen pontján sem olyan felelős politikus, aki nemzeti valutájának gyengítését erőlteti, egyfolytában hazája nemzeti bankjára tüzel, miközben esze ágában sincs a saját maga által okozott pénzügyi káoszon úrrá lenni. Mert az adatok azt mutatják, hogy az újonnan csatlakozott uniós országok közül nálunk a legnagyobb az úgynevezett ikerdeficit, azaz a folyó fizetési mérleg és a költségvetés hiánya, itt a legmagasabb az infláció, s az államadósság a kormányváltás óta negyven százalékkal emelkedett. Megdöbbentő, hogy a jegybank és a magyar forint elleni harc újabb ütközetében csatalónak ajánlkozik a hazánk leggazdagabb embere (Széles Gábor) által irányított munkaadók és gyáriparosok szövetsége, noha a jelenlegi gazdasági helyzet ezt egyáltalán nem indokolja. Az üzleti szféra ugyanis az export visszaesésével magyarázza, ha neki nem túl kedvező a Magyar Nemzeti Bank kamatpolitikája, amely úgymond túl erősen tartja a forintot. Ám a kivitel bővülése az idén két számjegyű lesz! Magyarán: a külföldre termelő cégek úgy kötötték le szerződéseiket, hogy kivédjék a kisebb-nagyobb árfolyamváltozásokat. Ebben a szituációban sajnos nem tudunk másra asszociálni: összenő, ami összetartozik…
Olyan országban élünk tehát, ahol a gazdaság és a politika közötti vékony határ szinte teljesen eltűnt, s az előttünk álló döntések – például a monetáris tanács átalakítása, a háttéralkuk mentén készített költségvetés jóváhagyása, a csak papíron apadó, azaz kozmetikázott államháztartási hiány véglegesítése – is csak borúlátásra adnak okot.
De vissza nemzeti valutánk gyengítéséhez! Túl azon, hogy a forint leértékelésével az egész ország – ideértve az állampolgárok ingó és ingatlanvagyonát, a dolgozók fizetését, az idősek nyugdíját – kevesebbet ér, talán az sem elhanyagolandó szempont egy európai viszonylatban amúgy sem gazdag államnak, hogy küszöbön áll még egy pénzügyi krach is. Jelentős kockázati tényező ugyanis, hogy a lakosság mellett a vállalatok is devizahitelben adósodnak el. A cégek pénzügyi kölcsöneinek 60-62 százaléka, a lakossági hitelek tíz százaléka ma már devizaalapú. A jelenlegi magas forintkamatszint egyébként a devizahitel mellett szól. Hogy most ez jó-e vagy sem, elméleti kérdés. Ám ha a forint bedől – az árfolyam gyengülése és a kamatszint emelkedése tizenöt-húsz százalékos törlesztőrészlet-növekedést is indukálhat –, fizetésképtelenné válhatnak azok a magánszemélyek, akik a lakáshitelt, az autó lízingjét devizában történő eladósodás árán törlesztik. S a cégek is tömegesen mehetnek tönkre, arról nem is beszélve, hogy a vállalati szektort és a lakosságot finanszírozó bankok is megérzik a fizetési nehézségeket.
A tűzzel játszik tehát a Gyurcsány-kormány mellett immár a magyar gazdasági elit is a nemzeti valuta leértékeléséért indított hadjáratával. Mert ha a kormány ráerősít az egyébként általa indított folyamatra (a forint árfolyamának tegnapi ugrálása intő jel), akkor bizony pénzügyi krach előtt állunk. Persze a forint elleni rohamot vezénylőknek milliárdos vagyonuk okán teljesen mindegy, hogy mit ér a forint az euróhoz vagy a svájci frankhoz képest. Olyan gazdagok, hogy bármikor átvészelnek még egy pénzügyi összeomlást is. Rajtuk kívül azonban még élnek pár milliónyian ebben az országban. A többség, amely az erős forintban érdekelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.