Tegnap a brit központi bank 4,75 százalékos szinten hagyta a kéthetes repót. A Bank of England döntése nem lepte meg az elemzőket; az irányadó kamat ugyanis a makrogazdasági állapotoknak felel meg. Megírtuk, a múlt héten az Európai Központi Bank (EKB) is változatlanul, két százalékon hagyta az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát. Más a helyzet ugyanakkor az Egyesült Államokban, ahol is a vártnál kisebb novemberi, amerikai foglalkoztatási adatjavulás ellenére szakértők kamatemelésre számítanak a Fednél. (Az USA-ban a várt 200 ezernél jóval kisebb mértékben, 112 ezerrel nőtt novemberben a mezőgazdasági ágazaton kívül foglalkoztatottak száma, miközben a várakozásokkal összhangban 5,4 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta.) A Fed kamatalakító nyíltpiaci bizottsága (FOMC) december 14-én dönt az irányadó kamatról.
Miközben viszont az eurózóna gazdasága lényegében a két százalék alatt megrekedt, addig az euróövezettel ellentétben mind az Egyesült Államokban, mind pedig Nagy-Britanniában viszonylag erős a gazdasági növekedés.
Az USA-ban ugyanakkor gondot okoz a magas deficit. John Snow amerikai pénzügyminiszter szerint a Bush-kormányzat második időszakának legfontosabb célja a rekord-költségvetési hiány mérséklése lesz. A felelősség az amerikai folyómérleg-hiányért megoszlik az USA és Európa között – fejtette ki John Snow londoni útja során. Szerinte az európai növekedés serkentése hasznosabb lenne, mint panaszkodni a dollár értékvesztése okozta kiviteli nehézségekre – fűzte hozzá.
Az EKB egyik illetékese szerint az euróövezet pénzintézete a 2005-re vonatkozó gazdaságnövekedési prognózisát alaposan visszafogná, miközben inflációs várakozását emelné. Az EKB 1,9 százalékos növekedést jelez majd az ősz eleji 2,3 százalék helyett 2005-re az övezetben, viszont az inflációra két százalékot jósolna, ellentétben az eddig 1,8 százalékkal. Az eurózóna lassulásához nagymértékben hozzájárul az övezet legerősebb tagállamának, Németországnak a gyengélkedése.
A DeStatis kimutatása szerint a német gazdaság élénkülésének üteme az év harmadik negyedében 0,1 százalékos volt az előző negyedévhez viszonyítva, szemben az év első, illetve második negyedévében mért 0,4 százalékos növekedéssel. Szakértők szerint éves átlagban mindössze 1,5–1,8 százalékkal gyarapodik Németország.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!