Sok résztvevős káosz

Mindössze két évünk volt, hogy megváltoztassuk az ötvenéves hagyományokat Izraelben – jelentette ki lapunk kérdésére Tomi Lapid, a világi beállítottságú Sinuj párt vezetője. A magyar származású politikus pártja kilépett Ariel Saron kormányából, s ezzel kormányválságot idézett elő.

2004. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért hagyta el pártja a múlt hét elején a kormányt, mikor öt miniszterük is volt?
– Az volt a követelésünk, hogy a Munkapárt is csatlakozzon a kormánykoalícióhoz. Ariel Saron miniszterelnök úr ezt támogatta volna, ám pártja, a jobboldali Likud ellenezte. Tudták ugyanis, ha az erős Munkapárt és a Sinuj is együtt lesz a kormány tagja, a jobboldalról a centrista irányba mozdul el a koalíció. A Likud így inkább valamelyik ultraortodox párttal kötött volna koalíciót. Az viszont számunkra tűnt képtelenségnek, hogy a mi világi beállítottságú pártunk együttműködjön egy ortodox szervezettel. A Munkapárt viszont támogatta a Likuddal és egy ortodox párttal kötendő szövetséget. A keményvonalas vallásos pártoknak pedig a kormány meg is ítélt ötvenmillió dollárt. Ez volt az a szavazás, amikor mi már nemet mondtunk és távoztunk a kormányból. Most ellenzékben vagyunk, ám a Gázából való kivonulást továbbra is támogatjuk.
– A kormányalakítás előtt beszéltünk egymással utoljára. Ön bízott abban, hogy sikerül céljaikat teljesíteni. Hogyan értékeli a kormányban eltöltött éveket?
– Mindössze két évünk volt, hogy megváltoztassuk az Izrael állam ötvenéves történelme során kialakult hagyományokat. Követeltük a polgári házasságok intézményének létrehozását. Erről törvényjavaslatot is készítettünk, s a közeljövőben kezdődtek volna az egyeztetések, ám nem valószínű, hogy kiválásunk után foglalkoznának javaslatunkkal. Sikerként könyveljük viszont el, hogy bezárattuk a vallási minisztériumot. Nem szabad elfelejteni, mindössze 15 helyünk van a 120 fős knesszetben, így korlátozottak voltak a lehetőségeink.
– Egyesek szerint Izrael csak abban az esetben maradhat fenn, ha a vallási irányítás polgári demokráciává változik. Egyetért ezzel?
– Izrael léte nincs veszélyben. Izrael létezik, és létezni is fog. Mi minden szempontból nyugati állam vagyunk, a média vagy a politika terén. Egyetlen tekintetben vagyunk még hátrányban Európához képest, és ez az, hogy nálunk a vallási vezetés még mindig nagy befolyással bír a mindennapi eseményekre. Ez csak az izraeli társadalomra jelent problémát, nem az országra.
– Kijelentése, miszerint Jasszer Arafatot nem temethetik Jeruzsálembe, hiszen ott a zsidók királyaikat szokták eltemetni, s nem az arab terroristákat, nagy port vert fel. A Sinuj eddig a békét kereste a palesztinokkal, most pedig ezzel ellentétesen nyilatkozott a párt vezetője.
– Arafatot mi mindig terrorista vezetőnek tartottuk, aki számos ember haláláért felelős. Jeruzsálem pedig szent város. Nem vagyok ájtatoskodó ember, ám az sértés lett volna a zsidó történelemre nézve, ha Arafatot Jeruzsálemben temetik el, ugyanis ez háromezer éve a zsidók fővárosa.



Kémet fogtak Ciszjordániában. Egy izraeli arabot fogtak el katonák Ciszjordánia és Izrael határán azzal a váddal, hogy az irániaknak kémkedett. Mohammad Hanem november 9-én került fogságba „ellenséges állam segítése háborús időszakban, valamint idegen ügynökkel való kapcsolattartás” gyanújával – írja a Háárec. Az izraeli napilap azt írja, hogy Hanem Irántól kapott pénzt, amelyből fizetett öngyilkos merénylők családtagjainak, valamint embereket bérelt fel terrorakciók elkövetésére. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.