Izrael állam alapelveinek köszönhetően alapítása óta befogadó állam. Célja a világ diaszpórában élő zsidóságának Izraelbe hozása, a zsidó nemzeti haza megteremtése. Nem számoltak azonban azzal, hogy míg a negyvenes évek környékén hatalmas lelkesedéssel építették saját maguknak az országot az új lakók, mára túl vannak öt háborún, világpolitikai tényező lett Izrael, és a zsidó öntudatnál többet számít a megélhetés. A második világháború után Európából számos zsidó távozott Izraelbe, ám később már különprogramokat kellett hirdetni a kivándorlás ösztönzéséért. A legnagyobb tömegben a Szovjetunió felbomlásakor érkeztek zsidók. Külön lakónegyedeket hoztak létre a nagyobb izraeli városokban, orosz nyelvű újságokat és könyveket adtak ki, s jelentős szerepet játszottak az izraeli kultúra és gazdaság átalakításában.
2004 mindenesetre fekete év volt a bevándorlás számára Izraelben. Tizenhat éve nem költöztek ilyen kevesen a Szentföldre, mindössze húszezren váltottak hazát, felük Oroszországból érkezett. Ám ez az adat is csalóka, hiszen sokan a háborús helyzet, az idegen nyelv és éghajlat, valamint a gazdasági nehézségek miatt visszaköltöznek (vagy továbbutaznak) Európába. 2003-ban a bevándorlók száma 24 434 volt, ám ez is óriási csalódás volt az egy évvel korábbi 34 831-hez képest – közölte egy tanulmányában a Jerusalem Post. Az adatokból úgy tűnik, a Zsidó Ügynökség aranykora befejeződött. 1989 és 2004 között mintegy egymillióan érkeztek Izraelbe. Michael Meridor, az izraeli parlament képviselője ki is mondta azt, amit mindenki tud: a kivándorlás sokkal nagyobb arányú, mint az érkezők hulláma.
Erre reagál Israel Meir Lau rabbi, aki Nyugat-Európában tett hosszú utat, kutatva a zsidóság ottani lehetőségeit. Véleménye lesújtó. Szerinte ugyanis semmiféle jövő nem áll az öreg kontinens zsidósága előtt, ugyanis „félelemben kell élniük”. A Jerusalem Postnak adott interjújában kifejti, valaha a zsidóknak nem volt más lehetőségük, mint együtt élni az antiszemitizmussal. „Most már máshogy is választhatnak” – szögezte le, s a zsidóság évezredes szétszóródásának befejeződését említette. Lau így inkább Európára koncentrálna a Zsidó Ügynökség helyében, s kijelentette, Izraelnek fel kell készülnie egy nagy, Európából érkező bevándorlási hullámra. Lau és az említett Michael Meridor egyaránt rossznak nevezte, hogy Németország menekültstátust ad zsidóknak, s nem úgy bánik velük, mint más népek fiaival. Ezek a zsidók egyébként főként Oroszországból származnak, és szigorú feltételeknek kell megfelelniük, hogy Németország befogadja őket – következésképp mindegyikük bizonyosan zsidó. A bevándorlók különleges segítséget kapnak a német államtól, hogy újrakezdhessék az életüket.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni