Cambridge és a Pázmány közös kurzust indít

James Crawford professzor, a cambridge-i egyetem jogi karának dékánja gyakori vendég Magyarországon. Nagyrészt neki köszönhető, hogy létrejött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Cambridge-i Egyetem közös kurzusa, amellyel magyar diákokat oktatnak a világhírű intézmény tanárai a brit jogra. Azt azonban kevesen tudják róla, hogy ő védte Magyarországot Szlovákiával szemben a bős–nagymarosi vízlépcső megépítése kapcsán indult hágai perben. A professzor akkor is kitartott hazánk védelme mellett, amikor megtudta, hogy a Horn-kormány a háttérben titkos tárgyalásokat folytat a szlovák féllel a vízlépcső megépítéséről. James Crawfordot Magyarországhoz fűződő kapcsolatairól kérdeztük.

2005. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös kurzust indít a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Cambridge-i Egyetem. Miért éppen Magyarországra esett a választásuk, és azon belül miért a Pázmánnyal keresték az együttműködést?
– A képzési programunk célterülete Közép-Európa. Varsóban már 1991-ben elindítottuk ezt a kurzust. Azóta már képzünk hallgatókat Bulgáriában, Csehországban és Szlovákiában is. Bevallom, tárgyaltunk más egyetemekkel is, de a nagy intézményekben rendkívül lassú volt az ügyintézés. Ekkor kerestük meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet, ahol azonnal kapva kaptak az ötleten, és pillanatok alatt megteremtették a képzés feltételeit.
– Az így szerzett képesítés mennyivel ér többet, mint a hagyományos magyar jogi diploma?
– A kétéves képzés végén a magyar diákok európai és brit jogból is diplomát kapnak. A tanulók angolul tanulnak és ezen a nyelven is vizsgáznak. A diákoknak lehetőségük nyílik arra, hogy megismerkedjenek az angolszász jogrendszerrel, ami teljesen eltér a Magyarországon használatos kontinentális jogtól. Az előadások egy részét a Cambridge-i Egyetem Magyarországra látogató professzorai tartják. A magasan kvalifikált jogászoknak a határokon átnyúlóan kell tudniuk dolgozni. Ha elvégzik ezt a kurzust, akkor megértik majd a nemzetközi ügyeket is. A diplomával jó esélyt kapnak arra, hogy nemzetközi irodákban jussanak álláshoz.
– Az induláskor negyven, kiemelkedő képességű hallgató vesz részt a képzésen. Tervezik, hogy a későbbiekben bővítik a létszámot?
– Mindenképpen korlátozzuk a létszámot. Csak a legjobbakat vesszük fel a képzésre, mivel nagyon kemények a követelmények. Így csak azok végeznek nálunk, akik később majd a szakma krémjét alkotják.
– Ki állja a kurzus költségeit?
– A Cambridge-i Egyetem különböző alapítványai támogatják a képzést. A diákoknak egy tanév százezer forintba kerül. A professzorok azzal járulnak hozzá a magyarországi oktatáshoz, hogy a lehető legalacsonyabb óradíjért dolgoznak.
– Korábban is hallott már az egyetemről?
– Igen, méghozzá az egyik leghíresebb nemzetközi perben. Történt ugyanis, hogy a trianoni békeszerződés után Csehszlovákiához csatolták a Pázmány Péter Katolikus Egyetem birtokait. Az iskola a hágai bírósághoz fordult azzal az indokkal, hogy az egyetem önálló jogi személyiség, nem a magyar állam tulajdona, ezért megilletik a birtokai. 1933-ban meg is nyerte a pert, és visszakapta a területeit. Ez precedensértékű ítélet volt, amit minden valamirevaló nemzetközi jogász ismer.
– Ön nemzetközi jogászként Magyarországot védte Szlovákiával szemben a bős– nagymarosi vízlépcső kapcsán indult hágai perben. Miért döntött úgy, hogy vállalja hazánk védelmét az ügyben?
– Nem én választottam Magyarországot, hanem a magyar állam döntött mellettem. Ügyvéd vagyok, és az a feladatom, hogy a legjobb tudásom szerint elvégezzem a rám bízott feladatot. Azt azonban elismerem, hogy minél tovább dolgoztam a bősi ügyön, annál inkább a meggyőződésemmé vált, hogy a magyaroknak van igazuk. A per során kapcsolatba kerültem több természettudóssal, akik elmagyarázták, hogy a szigetközi térségben milyen súlyos környezeti károkat okoz az erőmű. Még mindig nagyon sokat kellene tenni azért, hogy a térség vízellátása megfelelő legyen.
– Elégedett volt az ítélettel?
– Lehetett volna rosszabb is. Az volt a fő probléma, hogy Magyarország nagyon későn lépett vissza a vízlépcső megépítésétől. Ekkor már a szlovák oldalon szinte elkészültek az erőművel, az első szakasz befejezését tehát nem lehetett megakadályozni. A legrosszabbat sikerült elkerülni, mivel Szlovákia nem tudta elérni, hogy Magyarország az eredeti tervek alapján építse fel a vízlépcsőt. Ez egyébként beláthatatlan méretű természeti károkkal járt volna.
– Az utóbbi időben olyan információk kerültek nyilvánosságra, amelyek szerint a Horn-kormány titkos tárgyalásokat folytatott a szlovák féllel a vízlépcső megépítéséről, miközben önök a magyar állam nevében ez ellen küzdöttek a bíróságon. Tudott erről?
– Megpróbáltam nem foglalkozni ezzel az üggyel. A minimális támogatást azért megkaptuk a magyar kormánytól, én pedig arra koncentráltam, hogy ügyvédként a lehető legjobban elvégezzem a munkámat. A peres feleknek persze joguk van egymással közvetlen tárgyalásokat folytatni, az már más kérdés, hogy ez mennyire etikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.