Fiskális szégyen

2005. 01. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid időn belül két uniós intőt is bezsebelt a Gyurcsány-kormány: az Európai Bizottság tavaly decemberben azért marasztalta el hazánkat, mert a testület szerint nem voltak elég hatékonyak azok az intézkedések, amelyeket a magyar kabinet hozott az államháztartási deficit lefaragására. Ma pedig ugyancsak a nagy hiány miatt duplázta meg korábbi elmarasztalását az EB, amely szerint az unión belül a legnagyobb gondot Magyarország és Görögország költségvetésének a hiánya okozza. Mellesleg a két sereghajtó tagország – ezek egyike hazánk – rövid távon is komoly gondok elé néz, állítják Brüsszelben. A két negatív tartalmú állásfoglalás között persze annyi a különbség, hogy az első „elmeszelés” a többi között további konszolidációs intézkedések meghozatalát sürgette, míg a friss jelentés már nem is nógatja a kormányt erre a korrekcióra: azt majd maga az EB végzi el. Vagyis az új hiánytervet immár nem Budapest, hanem Brüsszel készíti el. Ez azért már több mint szégyen.
A helyzetet alátámasztandó: a Fitch Ratings hitelminősítő a forintadósság-leértékelés után az idén a magyar szuverén devizaadósságot is leminősítheti. Nyugaton amúgy két veszélyforrást emlegetnek: a szóban forgó, magas államháztartási deficitet és az egyre dagadó államadósságot. Előbbihez tartozik, hogy a Magyar Nemzeti Bank szerint a büdzsé tavalyi hiánya akár hat százalék fölé is kúszhat az uniós statisztika alapján – ez pedig egy újabb elvesztegetett évet jelent az euró bevezetésével kapcsolatosan. Azt pedig zárójelben tesszük hozzá: eddig az MNB pontosan „lőtte be” a költségvetési hiány alakulását. Úgy tűnik, a Gyurcsány-kabinet fiskális tettekben jogutódja a Medgyessy-kormánynak: a saját vállalásait sem tartja be. Ez pedig két szempontból gond. Részint, mert hazánk egy nemzetközi értelemben hitelvesztett országgá válhat – vagy már az is. Másrészt mi állampolgárok sem tudjuk, hogy mi igaz abból, amit a kormány mond. Például elhihetjük-e azt, hogy az idei költségvetés valós adatokra épül, hiszen a múlt esztendő produktumai – a háromszor módosított deficitcél, a folyó fizetési mérleg hiánya, a reálbérek példátlan csökkenése, a magas infláció, a folyamatosan emelkedő munkanélküliség, a négy megszorító csomag és az euró bevezetésének kitolása – bizony azt a látszatot keltik, hogy semmi sem az, mint aminek látszik.
Ráadásul – egyébként ezért aggódunk a legjobban – Magyarországon egy közgazdasági értelemben paradox helyzet alakult ki. Miközben ugyanis a fiskális politika túlságosan laza (lásd: EB-elmarasztalás), addig a monetáris politikának szigorúnak kell lennie ahhoz, hogy a szituációt valahogy kontrollálja. Jelenleg ezt szolgálja a magas kamatszint és az erős forint.
Bármilyen furcsán hangzik is, a költségvetési politika kordában tartására pillanatnyilag nincs más mód. Pontosabban lehetne: kemény visszafogásokkal, az állami pazarlások megszüntetésével, valódi adóreformokkal és az államháztartási rendszerek átalakításával korrigálni lehetne a pályát. Jövőre azonban országgyűlési választások lesznek, így nem lesz bátorsága-ereje a kormánynak ehhez. Viszont ennél is aggasztóbb, hogy a nagyszabású terveket (autópálya-építés) a büdzsé számára kockázatos konstrukcióval, a magántőke bevonásával fedezi le a kormány – ez további évtizedekre adósítja el a költségvetést, s az adófizetőket. Eközben persze az uniós normáknak is meg kell felelnie, úgyhogy valódi reformok helyett nem marad más hátra, mint a trükközés. Csak nehogy Churchill-szindrómába essen a Gyurcsány-kormány: nagy kapkodásában még a saját maga által kozmetikázott adatoknak sem fog majd hinni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.