Huszonöt környezetvédő szervezet nyílt levélben kéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy ne a Margitszigeten rendezzék meg jövőre az úszó Európa-bajnokságot. A civil szervezetek levelükben felhívják a figyelmet: az Eb magyarországi megrendezését támogatják, a helyszínt azonban elhibázottnak tartják. A Margitsziget ugyanis a legnépszerűbb park Budapesten, nagy tömegek ellenérzését válthatja ki a tervezett zöldfelület-károsítás. A szervezetek hangsúlyozzák azt is: a Hajós Alfréd uszoda lelátóját és környékét 2000-ben közpénzből felújították. A civilek úgy vélik: az uszodákat oda kell építeni, ahol sok lakó és fiatal van.
A Margitsziget védetté nyilvánítását kezdeményezi Endrédy István fideszes fővárosi képviselő. A politikus elmondta: ezt a művészekből, orvosokból, tanárokból álló, Mozgalom a Margitszigetért nevű szervezet tagjai javasolták. Endrédy közölte, hogy javaslatát már megtárgyalta a főváros környezetvédelmi bizottsága is, s szándékát tudomásul vette, és azt a közgyűlés jövő heti ülésén terjeszti elő. A Margitsziget már most is a főváros „védett közparkjainak” sorába tartozik, ám ha elnyerné a helyi természetvédelmi oltalmat is, akkor nagyobb esély lenne a beruházás meggátolására.
Még mindig nem hozott döntést az úszó Eb margitszigeti megrendezésével kapcsolatban a városvezetés, az ügy ettől függetlenül a közgyűlés elé kerül a jövő héten. A kérdésben az MSZP és az SZDSZ álláspontja eltérő. A szocialisták ugyanis elfogadják a megállapodás-tervezetnek azt a részét is, amelyet a sporthivatal terjesztett elő, vagyis a hivatal 18 millió forintot biztosítana a kivágandó fák pótlására, a járulékos beruházásokra pedig 82,5 millió forintot adna. A garanciákról ebben a javaslatban nincsen szó. Az SZDSZ a sporthivatal által vállalt feladatok teljesüléséhez a kormányzattól garanciát, a sporthivataltól pedig bankgaranciát, valamint 30 százalékos kötbért igényel, ha elmaradnak a járulékos beruházások.
A MIÉP fővárosi frakciója a múlt héten jelentette be, hogy ha kell, élőlánc szervezésével megóvja a főváros kiemelt zöldövezetét a természetkárosítástól, és politikai-ideológiai hovatartozástól függetlenül vár minden, a környezetvédelem ügyében elkötelezett embert. Zsinka László frakcióvezető közölte: ha a közgyűlés engedélyezi a természetkárosítással járó uszodabővítést, akkor a MIÉP minden törvényes eszközt megragadva harcolni fog az ellen, hogy a „betonlobbi betegye a lábát” a szigetre. Hasonló álláspontot fogalmazott meg Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője is. Emlékezetes: a bajnokságra két új medencét építenének, és a korábbi szabadtéri medencét is átalakítanák. Mindez két és fél hektárnyi közpark beépítésével, több mint félszáz értékes fa kivágásával és egy tízezer embernek ivóvizet adó kút eltömésével járna.

Kocsis Máté: Gyorsított ütemben vennék fel a tagállamok közé Ukrajnát