Lemarad a hazai bankszektor

2005. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bankszámlája keveseknek van, s a legkedveltebb megtakarítási forma a bankbetét – derül ki a GfK Piackutató Intézet friss tanulmányából, amely szerint a lakossági banki szolgáltatások gyorsuló fellendülése várható a tavalyi EU-csatlakozás hatására. A kimutatások szerint Magyarországon a 15 évesnél idősebb lakosság mindössze kétharmada ügyfele valamely hitelintézetnek; szemben a közép-európai új uniós tagországok 77 százalékos átlagával. Bankszámlával a magyar felnőttek valamivel több mint fele rendelkezik, s ez a régiós rangsorban csupán az ötödik helyet jelenti. Pozitívum ugyanakkor, hogy hazánkban stabilnak mondható a banki ügyfélkapcsolatokkal bíró felnőttek aránya.
Az összesítések alapján a szlovének 91, a horvátok 83 százaléka használ bankszámlát. A kimagasló arány annak tulajdonítható, hogy mindkét országban már bankszámlára utalják a nyugdíjakat. Utánuk sorrendben a csehek 64 és a szlovákok 59 százalékkal következnek. Az 54 százalékos magyarországi mutató a lengyel 48-ast előzi meg. A fejlett nyugat-európai országok közül például Ausztriában a felnőttek 94, Németországban 99 százaléka mondhat sajátjának bankszámlát. A megtakarított pénzhez valamilyen banki szolgáltatást igénybe vevők aránya régiónkban Szlovákiában a legnagyobb, majd Szlovénia és Csehország következik. Hazánkban megoszlanak az elképzelések a félretett pénzről: a GfK-tanulmány kapcsán választ adók húsz százaléka a család támogatására, mások bútorra és a háztartás jobb felszerelésére gyűjtenek. A harmadik–negyedik helyen az ingatlanvásárlás, valamint a nyaralás következik, majd ötödiken a tanulás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.