A hiteltelenség ára

2005. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lankadatlanul rohamozza a Gyurcsány-kormány a Magyar Nemzeti Bankot. A támadások Járai Zsigmond ellehetetlenítésén és az alapkamatról határozó monetáris tanács megszállásán túl azt célozzák, hogy a kabinet áthárítsa a gazdaságpolitikai kudarcok felelősségét a jegybankra, vagy legalább megossza azt vele. Kudarcból pedig akad bőven.
Bármit is állít a kormány és a pártos szakértők hada a „kedvező gazdasági folyamatokról”, tény, hogy Magyarországon a legnagyobb az úgynevezett ikerdeficit, a folyó fizetési mérleg és az államháztartás együttes hiánya az EU új tagországai közül. A hazánk által produkált negatív rekordok – magas infláció és államadósság, alacsony foglalkoztatási szint – mellett a „közös hiány” kialakulása jelzi, hogy mekkora baj van az egyensúllyal. Az ikerdeficit klasszikus ismérvei szerint egyszerre nő a külső és a hazai finanszírozási igény, ami tartós feszültséget hordoz.
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő rövid idő alatt kétszer is megkérdőjelezte a magyar gazdaságpolitika hitelességét. Első körben januárban visszaminősítette egy fokozattal hazánk hosszú futamú szuverén forintadósságát, és meghagyta a most még megerősített devizaadósság leminősítésének lehetőségét is. Majd február 1-jén Londonban azt hangsúlyozta: egy-két évvel is csúszhat Magyarország euróövezeti csatlakozása. Azóta pesszimistább vélekedés is napvilágra került: a tavaly már két évvel kitolt euróbevezetési dátumhoz képest ugyanis további négyéves késést tart lehetségesnek a Goldman Sachs jelentése. Vagyis euróval csak 2014-től fizethetünk.
A Fitch a visszaminősítést indokolva azt is kifejtette, hogy a jelentős költségvetési deficit – amely gyarapította az államadósságot – kibillentette egyensúlyából a gazdaságot, rontotta a folyó fizetési mérleget, kikezdte a gazdaságpolitika hitelességét, késlelteti a közös európai pénz átvételét. Nagy valószínűséggel a tavalyi volt a harmadik év egymás után, amelyben a kormány jelentősen túllépte saját deficitcéljait – hívta fel a figyelmet a hitelminősítő, amely arra számít: a 2006-os választás gátolja a költségvetés konszolidációját. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy ez a negatív folyamat tartósnak ígérkezik, nem átmeneti ingadozás, miként azt a Pénzügyminisztérium jelezte.
Nem győzzük ismételni: ha az államháztartásban nem teljesülnek a kitűzött célok, az a gazdaságpolitika hitelességét ássa alá, vagyis nő az államadósság után fizetendő felár. Ezzel párhuzamosan nő a külső finanszírozási igény; a fizetésimérleg-hiány már rekordot dönt, amiért a magas költségvetési deficitet hibáztatják. Az állami bevételeket meghaladó költekezés az import elszaladásához, a fizetésimérleg-hiány megugrásához vezet.
Amikor egyszerre nő a hazai és a külső finanszírozási igény, azt a kockázatok emelkedéseként élik meg a pénzpiaci szereplők, akiket nem tud megtéveszteni könyvelési trükkjeivel a kormány. Így tehát az államháztartás csak növekvő felárral finanszírozható. A jegybank kénytelen az alapkamatot magasan tartani, máskülönben azonnal megindul a nemzeti valuta elleni spekuláció, illetve alacsonyabb hozamok mellett a külföldiek sem vásárolnak állampapírt. Az ikerdeficit megszüntetése és a gazdasági növekedés élénkítése a lakosság pénzügyi megtakarításainak ösztönzésén, az államháztartás fenntartható finanszírozási pályára állításán, a büdzsé kiadási oldalának átalakításán múlik. Ám ez nem a jegybank, hanem a kormány leckéje. A költségvetés és a folyó fizetési mérleg együttes hiányát hosszú távon nem finanszírozzák a piacok – vagy csak magas kamatszinten. Ez az egész országot sújtó piaci felár az MSZP–SZDSZ-kormány elhibázott és hiteltelen gazdaságpolitikájáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.