Alsó-Ausztria már a magyarokból él?

Zsúfolásig megteltek a felkapott alsó-ausztriai téli üdülőhelyek. A felmérések alapján a hazánkból érkező turisták immár a vendégsereg negyven százalékát teszik ki a határ menti sírégióban. Az osztrák kamara tanulmánya szerint az unió új kelet-közép-európai tagállamai jelenthetik a növekedést az osztrák idegenforgalom számára, különösen a téli időszakban.

2005. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakorlatilag március közepéig lehetetlen az osztrák téli üdülőhelyeken szállást foglalni – minden hütte, vagyis vendégfogadó kitehetné a „telt ház” táblát. A zsúfoltságnak több oka is van. Részint egyre több a kelet-közép-európai turista, másrészt februártól márciusig tart az osztrák egyetemeken a szemináriumszünet, és egyúttal az iskolák energiaszünete is. S még ide kívánkozik, hogy az idén a kelet-ausztriai tartományokban az általános iskolai szünet egy időben van több német tartomány vakációjával. A fentiek ellenére katasztrofális állapotokra nem kell számítani az utakon, sőt a hóesés miatt kialakult dugókkal csak a főváros környékén lehet „találkozni”.
Megállapítható, hogy a magyarok által viszonylagos közelsége miatt felkapott alsó-ausztriai Semmering szolgáltatásai ugyanolyan drágák, mintha az ember Salzburgba vagy Tirolba járna telelni. Egy hegyi vendégház félpanziós ellátással személyenként naponta 40-50 euró. A sípályabérlet – napi, félnapi vagy az úgynevezett pontos – további 15-30 euró pluszkiadást jelent, s nem árt tudni: számos sípálya mellett az autóparkolóban is fizetni kell. Ha pedig síelés közben megszomjazik az ember, akkor bizony a forralt borért 2-3 eurót is elkérnek a büfét üzemeltető vendéglősök.
Tényként kezelhető, hogy Ausztria idegenforgalma, illetve kereskedelme összedőlne a magyar és a szlovák munkaerő nélkül. A tapasztalatok szerint téli csúcsidőszakban a külföldi alkalmazottak száma teszi ki a dolgozók felét; a munkaügyi kimutatások alapján a magyar foglalkoztatottak aránya az „idegen munkaerő” kategóriájában már eléri az 50 százalékot is. Természetesen a nagy, februártól márciusig tartó rohamra a hegyi mentők is felkészültek; főként az ügyeletes őrsök létszámának erősítésével, illetve a figyelemfelhívó táblákkal is. Az idén sajnos már több lavinabaleset történt – aki friss hóval fedett, járatlan útra tér, bizony halálos kimenetelű balesetet is szenvedhet, hiszen a meredek lejtőkön a síléc vagy a sídeszka egyaránt lavinát indíthat el. A gondot az okozza, hogy a turisták nincsenek felkészülve ilyen balesetre, sem a ruházatuk, sem pedig „műszaki felszerelésük” nem alkalmas arra, hogy az őket elsodró hóréteg alatt várják a mentőket.

Fókuszban a téli sportok. Németország és Olaszország után Ausztriát keresik fel a legtöbben az EU kelet-közép-európai országaiból. Egy német felmérés alapján az új tagországok polgárai összesen 27 millió külföldi utazást tesznek a kontinens nyugati részébe. A listát a lengyelek és a csehek vezetik; mi, magyarok a harmadik helyen állunk, bennünket a szlovákok követnek. A nyugat-európai célpon-tok közül 35 százalékkal Németország áll az első helyen, a második 15 százalékkal Olaszország, a harmadik Ausztria 13 százalékkal, a negyedik Franciaország 10 százalékkal. A kimutatások alapján az Ausztriába látogató kelet-közép-európaiak 33 százaléka a téli sportok miatt keresi fel az országot, ezt követi a nyári hegymászás, illetve a városlátogatás. Az osztrák kamara statisztikája szerint a hazánkból érkező látogatók aránya eléri a negyven százalékot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.