Korábban megírtuk, hogy csupán 12 nap állt rendelkezésére a magyar cégeknek, hogy jelentkezzenek az egyik legnagyobb projekt, a 2,5 millió személy adatait tartalmazó, diákigazolványok előállításával kapcsolatos informatikai rendszer kialakítására és a csipkártya előállítására kiírt pályázatra. A felhívás az Európai Unió hivatalos lapjában február 4-én jelent meg, a magyar Közbeszerzési Értesítőben azonban csak a határidő lejártának napján, február 16-án. Az is érdekes, hogy a szűk határidőt sürgősségi lebonyolítással indokolták, mivel egy november 16-i rendelet szerint április 30-ig biztosítani kell az igazolványt előállító rendszert. Kérdés, ha ennyire szorított az idő, akkor miért kellett több mint nyolcvan napot várni a kiírással?
A rendkívül rövid határidő, a beruházás nagysága és a speciális feladat gyakorlatilag kizárja, hogy a kiírásra olyan cég jelentkezzen, amelynek előzetesen nem volt tudomása az ügyről. Információink szerint a határidő lejártáig csupán három cég jelentkezett a pályázatra: a Bull, a T-System és a Sagem, amelyeknek ugyanaz a cég, az Erdős Ákos tulajdonában lévő Állami Nyomda az alvállalkozója. Ha ez valóban így van, akkor az azt jelenti, hogy bármelyik cég kapja meg a munkát, Gyurcsány egykori üzletfelének nyomdája mindenképpen nyer.
Megtudtuk, hogy a pályázat kiírója az Oktatási Minisztérium (OM) tulajdonában lévő Educatio Kht., a lebonyolítást azonban központi közbeszerzési eljárás keretében a Miniszterelnöki Hivatalhoz tartozó központi szolgáltató főigazgatóság (KSZF) végzi. Az OM-nél azt mondták, nem tudnak bővebbet az ügyről, forduljunk a lebonyolítóhoz. A KSZF főigazgatójának az alábbi kérdéseket tettük fel: valóban túllépték-e a Közbeszerzési Értesítőnél a közlési határidőt? Igaz-e, hogy a pályázatra csupán a fent említett három cég jelentkezett, és arra is kíváncsiak voltunk, hogy a pályázó vállalatok milyen más cégekkel állnak alvállalkozói szerződésben. Schäffer István főigazgató e-mailben azt válaszolta, hogy valóban csak február 16-án jelent meg a kiírás a Közbeszerzési Értesítőben, de ez csak tájékoztató jellegű volt, az esélyegyenlőséget az Európai Unió hivatalos lapjában február 4-én közölt kiírás biztosítja. További kérdéseinkre két nap alatt sem válaszolt, mondván, azokra csak a megrendelővel – azaz az Educatio Kht. -vel – történő egyeztetést után tud visszatérni.
Három napon keresztül próbáltuk elérni az Állami Nyomda vezérigazgatóját, Gyergyák Györgyöt. Kérdéseinket meghagytuk a titkárságán, válaszokat azonban nem kaptunk. Többszöri keresésünkre mindig ugyanazt mondták: Gyergyák éppen házon kívül van, intézi az ügyeit, így mobilon se zavarják. A Belügyminisztérium adatfeldolgozójától azt szerettük volna megtudni, hogy kért-e referenciaigazolást tőlük az Állami Nyomda csipkártyagyártásról. Kétnapos huzavona után még korábbi válaszuk közléséhez sem járultak hozzá, és ismét a tender gazdájához, illetve lebonyolítójához irányítottak.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között