Elkészült az új felsőoktatási törvény végleges tervezete, amely várhatóan jövő héten kerül a kormány elé – jelentette be Mang Béla. Az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára közlése szerint sikerült megegyezni a pénzügyi tárcával a felsőoktatási intézmények gazdálkodásának, illetve finanszírozásának szabályozásáról. Mang elmondta: igyekeztek komoly garanciákkal alátámasztani a pénzügyi tárca azon szempontjait, amelyek az államháztartási szabályok betartására, illetve az állami vagyon megőrzésére vonatkoznak.
Arató Gergely politikai államtitkár szerint a felsőoktatási reform versenyképessé teszi a magyar egyetemeket, kiterjeszti a hallgatók jogait, segíti a fogyatékkal élőket és a hátrányos helyzetűeket. A diák ezentúl nem 10, hanem 12 féléven keresztül vehet részt államilag finanszírozott rendszerben, ugyanez a fogyatékkal élők esetében 16 félév. A lakhatási támogatást 6000, a kollégiumi hozzájárulást 8000 forintra emelik. Bevezetik a gyakornoki rendszert, amely különböző járulékkedvezményekben részesíti a friss diplomásokat, illetve a PHD-s hallgatókat alkalmazó munkaadókat. A Magyar Nemzet kérdésére reagálva az államtitkár azt mondta: jó lenne a gyakornok bérét a diplomás-minimálbérhez kötni, de vélhetően ezt majd a munkaerő-piaci helyzet határozza meg.
Sió László szerint nem véletlen, hogy az egyetemek vezetői az elmúlt hetekben jelezték, napi működési nehézségekkel küszködnek. A kormány ilyen helyzetben kényszeríti a reform kapcsán 160-170 milliárd forintos hitel felvételére az intézményeket. Az elmúlt években 20 százalékkal csökkent az államilag finanszírozott egyetemi férőhelyek száma, kollégiumok helyett pedig havi 30-35 ezer forintért igénybe vehető motelek épülnek majd, amit nehéz lesz kigazdálkodni a 6000-8000 forintos támogatásból.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is