Jegybanktalanul

2005. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sérti-e a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, hogy a hazai és a nemzetközi tiltakozás ellenére növelték a monetáris tanács létszámát és abban a kormányfő által jelöltek arányát? Szakmailag mivel indokolható, hogy a jegybank elnökének egyet nem értése ellenére a miniszterelnök az új tagok névsorát kész tényként jelenti be? Alkotmányos-e, hogy a szóban forgó testület kibővítése annak ellenére történt meg, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) még nem hozott döntést a jegybanktörvény módosítása kapcsán?

Talán a feltett kérdések is jelzik, hogy új szakaszához érkezett a magyar gazdaságpolitika. S ez a periódus – amelynek személyi politikája nem lát tovább a 2006-os országgyűlési választásoknál – a monetáris tanács kizárólag politikai jellegű átalakításával vette kezdetét. De vissza a kérdésekhez.

1. A monetáris tanács kibővítését szakmai értelemben semmi sem indokolta. Lásd az Európai Központi Bank ez ügyben született állásfoglalását, illetve a magyarországi pénzügyi élet meghatározó szereplőinek – most nem feltétlenül az ügynökmúlttal terhelt Bácskai Tamásra gondolunk – véleményét.

2. Miután a nyilvánosságra került új tagok felkészültsége és pártpolitikai elkötelezettsége felettébb megkérdőjelezhető, a kormányfő javaslatára beültetett személyektől aligha várható el, hogy kizárólag szakmai alapon döntsenek – főként, ha nem is tudnak. Ráadásul a rendszerváltás óta még egyszer sem fordult elő, hogy a miniszterelnök olyan tagok kinevezését kezdeményezte, akik személyével a jegybank elnöke – amúgy cseppet sem mellesleg – nem ért egyet.

3. Gyurcsány Ferenc legalább addig várhatott volna, amíg az Alkotmánybíróság dönt a jegybanktörvény módosításáról. Ha ugyanis az Ab kifogást emel a jogszabály kapcsán, akkor a testület új tagjai kellemetlen s egyben lehetetlen helyzetbe kerülnek.
Hogy ne áruljunk zsákbamacskát: a monetáris tanács átfazonírozására azért volt szükség, mert az eddig független jegybank nem állt ki a magyar forint mesterséges gyengítése mellett, és a kamatszintet csak akkor mérsékelte, ha azt indokolták a nemzetgazdasági körülmények. Különben is, mit értünk erős vagy gyenge forint alatt, amikor a piac – Medgyessy, majd Gyurcsány akarata ellenére – rendre korrigálni kezd? A nemzeti valuta erejét tudniillik nem az aktuális kormány határozza meg – az csak árthat neki. A kormány és jegybank konfliktusának alapja amúgy egy paradox helyzet, miközben ugyanis a fiskális politika túlságosan laza, hiszen egekben a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya, magas az infláció és egyre dagad az államadósság, addig a monetáris politika a maga szigorával próbál ellensúlyozni.

A vita tehát az említett kamatszint és a forint árfolyama körül csúcsosodott ki, mert az „olcsó pénz” a deficites államnak ugyan politikailag kényelmes, de csak rövid távon – erre játszik most a Gyurcsány-kormány. Így az MNB vezetőinek természetes és helyeselhető döntése volt, hogy a kormányt a pénzpiaci hitelek megdrágításával rendre a büdzsé egyensúlyhiányának csökkentésére szorította. A jegybank önállóságát pedig eközben az bizonyította, hogy az alapkamatot mérsékelni kezdte.

A feltételek azonban a monetáris tanács átalakításával megváltoztak. A kormány által diktált új gazdaságpolitika a fiskális és monetáris politika feletti teljes ellenőrzést akarja; vagyis a költségvetési és árstabilitási tényezők kontrollját. Pillanatnyilag úgy fest, Gyurcsány Ferenc megszerezte azt, amire korábban áhítozott. Nem árt viszont fejben tartani: nemcsak a monetáris és fiskális politika az „övé”, hanem mostantól a felelősség is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.