A józsefvárosi Polgárok Házában, számos izgalmas és nívós rendezvény helyszínén a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége jótékonysági árveréssel összekötött kulturális műsorral várta a jóakaratú embereket. A kisebb-nagyobb termekben nemzeti színűre festett perselyeket helyeztek el, jelezvén, hogy nem akármilyen cél érdekében kérik a megjelentek segítségét. A rendezvény ötletadója és gazdája Ékes Ilona, a Magyar Aszszonyok Érdekszövetségének elnöke. A vezetőség tervei szerint idén április 2-től 4-ig rendeznék meg az első Kárpát-medencei asszonytalálkozót, amelyen különféle nőszervezetek képviselői és magánszemélyek is részt vehetnének. Az első két napon a Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében konferenciáznának, a harmadikon pedig Vácott ünnepelnék Gyümölcsoltó Boldogasszony napját. Ám törekvéseik megvalósulását akadályozza, hogy eddig egyetlen állami pályázaton sem nyertek támogatást. Utolsó reményük a Polgárok Házának segítsége, az összefogás, ugyanis csak a jótékonysági esten befolyt összegekből tudják támogatni a határon túli asszonyok utazását. A elnök asszony kinyilvánította szolidaritását a gazdák tüntetése iránt, hiszen a Felvonulási téren összegyűlt elkeseredett embereknek és a jótékonysági árverésnek sem kisebb a célja, mint a magyarság megmaradása, a tradicionális értékek átörökítése. Ebben kulcsszerepe lehet a nők küldetésének, az életadásnak, ami nemcsak a szó genetikai, hanem spirituális értelmében is érvényes.
Kis asztali harang kondulása jelezte, hogy elkezdődött a műsor és a licitálás. Az est „lelke és motorja”, Flament Krisztina, a Nemzeti Színház kulturális kapcsolatainak referense sorolja a határon innenről és túlról érkezett adományokat, pulpitusra szólítja a művészeket. Emblémaértékű az est kitűzött célja szempontjából a Csillagösvényen című film DVD-változata, amely Böjte Csaba ferences szerzetesnek, a dévai gyermekotthon megteremtőjének, az elhagyatottak segítőjének példaadó életútjába és hitvallásába nyújt betekintést. Hamar gazdája is akad, akár a vajdasági magyarok népzenei összeállítását és népi gyermekjátékait rögzítő számítógépes DVD-nek, továbbá Latinovits Zoltán verses kazettájának és a Kárpátaljai templomok című illusztrált könyvritkaságnak. A licitálók példaadó módon a legegyszerűbb kis tárgyak árát is önként fölsrófolták. Adakozott többek között Kubik Anna és Szarvas József színművész, Vajna Klári mézeskalácsművész. Becses ajándékot és felejthetetlen élményt kaptak a jelenlévők a fellépést is vállaló, nagyszerű művészektől, például Sárosi Csilla énekművésztől és a barátaiból toborzott kis kamarakórustól. Turek Miklós színművész kerek irodalmi műsort hozott: Weöres Sándor, Faludy György, József Attila, Wass Albert költeményeiből adott elő. Vastapsot kapott, akárcsak Ferencz Éva énekművész, aki régi magyar Jézus-, Mária-, Szent Regina-dicsőítőkből, valamint Petrás Mária keramikus, aki csángó nagyböjti énekekből adott át egy csokorra valót. Ferencz Éva a Testi-lelki kenyerünk és az Idvezlégy Szent István király című kazettáját, Petrás Mária Szűz Mária és Szent Erzsébet találkozását ábrázoló kerámiáját is fölajánlotta. Mindketten elszomorítónak tartják, hogy az anyaországiak egy részének nem természetes a Kárpát-medence magyarságának öszszetartozása, de a közöny ellen szerintük sem siránkozással, hanem cselekedetekkel, többek között a szakrális művészet mindenható erejével kell küzdeni.
A finálé után lélekben mindenki gazdagabban állt föl, s az árverés is meghozta a várt sikert. Boros András épületgépész-mérnök, Ékes Ilona elnök asszony férje, a Magyar Férfisátor Érdekszövetség prominense – többek között a dévai gyermekotthon fűtésrendszerének önzetlen tervezője – feleségével együtt örült annak, hogy a tervezett 150 ezer forint összegyűlt.
Szántai Tamás, a Polgárok Háza ügyvezető igazgatója a siker mellett annak is örült, hogy sokan elmondták a látogatók közül: ma már úgy készülnek ide, a Polgárok Házába, mintha templomba jönnének. A láthatatlan spirituális kötés jelképe a nagyterem falán függő erdélyi nagy kereszt, amelyet Gergely atya árvái ácsoltak a háznak. Szerinte a december 5-i népszavazás óta kiváltképpen fontos, hogy a Polgárok Háza támogasson minden határon inneni és túli, hétköznapi és rendkívüli megmozdulást, ami erősíti az együvé tartozás érzését a magyarságban, és összeköti a Trianon által eltépett szálakat. Mint mondta: – Egymás felé fordítottuk az arcunkat, és megmutattuk, hogy a jó szándék, a segítőkészség e házban és e hazában sem hiányzik. Ha e felejthetetlen este után akár csak néggyel is többen leszünk, mint eddig voltunk, érdemes volt érte fáradozni. Mert nincs fontosabb a minőségi önépítkezésnél. Számunkra már nyilvánvaló, hogy a minőségi gyarapodás előbb-utóbb átcsap mennyiségi növekedésbe is.
Helyreigazítás. Lapunk 2004. június 30-i számában, az „Ígérethalmaz és magyarázkodás” című cikkben szakértői véleményekre hivatkozással valótlanul híreszteltük, hogy az Oktatási Minisztérium által kidolgozott programok a diákok szálláshelyének létesítése kapcsán az egyetemek évtizedekig tartó eladósodásához vezetnének, és még így is a diákok számára megfizethetetlen – havi 50-70 ezer forintos – kollégiumi díjak kialakulása várható. A valóságban a minisztérium programja nem kollégiumi férőhelyek, hanem befektetői alapon diákotthoni szálláshelyek kialakítására vonatkozik. A minisztérium számításai szerint a diákok által fizetendő díj nagysága havi 11–21 ezer forint között lehet majd.