Kamatbomba

2005. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácáfolva a függetlenségét többször is nyíltan megkérdőjelező, vagyis a kormányoldal által ellenzék közelinek (értsd: fideszesnek) definiált minősítésére, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hét elején radikálisan csökkentette az alapkamatot. Konkrétan: az MNB mellett működő monetáris tanács háromnegyed százalékponttal mérsékelte az irányadó kamatszintet, miközben a piaci várakozások fél százalékpont lecsippentését jósolták. A döntést kiváltó ok, hogy januárban lassult az infláció.
Aki esetleg elfelejtette volna: a jegybank korábban többször is megígérte, hogy ha kedvezőbb lesz a makrogazdasági környezet, úgy enyhít a monetáris szigorán. A klasszikus kormánypárti mese szerint ugyanis azért rekedt meg a magyar gazdaság, mert hazánkban magas a kamatszint. Utóbbi egyébként tényleg így van, ám ennek az a magyarázata, hogy a külföldi befektetők még mindig nagynak tartják a kamatkülönbözetet ahhoz, hogy magyar állampapírokba fektessenek, és tulajdonképpen ez, az átváltásból adódó forintkereslet tartja magasan a nemzeti valuta árfolyamát is. Ha viszont jelentősen csökken a hozamszint, vagyis a befektetők alacsonynak találják majd a nyereséget, akkor itt a későbbiekben nagy gondok adódhatnak. Ami a történet másik részét illeti: azokon a makrogazdasági területeken, ahol katasztrofálisak a gondok – költségvetési hiány, államadósság, euróbevezetés –, a felelősség teljes egészében a kormányt terheli. Igaz, hogy bővül a nemzetgazdaság, ám a régióban hazánkban a legkisebb a növekedés mértéke, s jobb, ha a működő tőke beáramlásának adatait – noha azok már tartalmazzák a Magyarországon korábban letelepedett (!) multinacionális cégek új beruházásait is – szóba sem hozzuk. Tudniillik a tőlünk fejletlenebb Szlovákia rég lekörözött bennünket, a nagy csinnadrattával beharangozott adóreform pedig várat magára.
Az MNB fenti kamatvágása valóságos bombaként robbant. Egyfelől annak mértéke – a korábbiakan megszokott 0,5 helyett 0,75 százalékponttal csökkent hétfőn az irányadó kamat – miatt, másfelől azért, mert a döntést még a „régi” összetételű monetáris tanács hozta. Ne feledjük: a testület bővítését – legalábbis európai normák alapján – semmi sem indokolja, viszont a kiválasztott személyek esetében a végső szó a miniszterelnöké. Cseppet sem mellesleg Járai Zsigmond, az MNB elnöke nem tartja törvényesnek a leendő monetáris tanácsi tagok jelölési folyamatát, mivel a miniszterelnök nem kérte ki előzetesen a jegybankelnök írásos véleményét a jelöltekről; az MNB álláspontja szerint újra kell indítani a jelölési procedúrát.
Mint az MNB első számú vezetője a témában fogalmazott: „A jegybank elnökének véleményezési jogköre kiüresedett.”
De vissza a kamatcsökkentéshez! Mindenkit óvunk attól, hogy a végre belátható közelségbe került árstabilitás, illetve az euróbevezetés inflációs szintjének elérése kapcsán jó osztályzatot adjon a nemzetgazdaságnak. A fentebb már jelzett alapproblémák (magas a költségvetési hiány, tovább duzzad az államadósság, alacsony a foglalkoztatási szint, hatalmas regionális különbségek, elképesztő hivatali bürokrácia) megoldásához tudniillik önmagában kevés a monetáris lazítás. Bármilyen groteszknek is tűnik: a kedvezőbb gazdasági környezethez szigorú, ám a növekedés biztosítását elősegítő, az egyensúly megteremtését fókuszba helyező költségvetésre/államháztartásra lenne szükség.
Nos, ez az, amire bő egy évvel a választások előtt ne vegyünk mérget. A kamatbomba sajnos hatástalanítva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.