Kína húzza magával a világgazdaságot

Bár Kína robbanásszerű gazdasági növekedése az idén várhatóan lassul egy kicsit, a nagy ázsai ország globális tekintetben változatlanul a világgazdaság húzóerejének számít.

2005. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína 2020-ra – legalábbis a 2000-es adatokhoz képest – megnégyszerezi hazai össztermékét, az egy főre jutó GDP pedig megháromszorozódik –, ha a kontinensnyi területű ország ambiciózus elképzelése valóra válik. A jóslatok szerint 15 év múlva Kína GDP-je eléri a négybillió amerikai dollárt, az egy főre jutó GDP pedig a 3000 dollárt; ehhez évi nyolcszázalékos gazdasági növekedés szükséges. Tavaly kilencszázalékos volt a bővülés mértéke, az idénre pedig 8-8,2 százalék az előrejelzés.
A statisztikák alapján Kína külkereskedelmi forgalma tavaly haladta meg első ízben az egybillió dollárt: a kivitel és a behozatal értéke 1,1 billió dolláros rekordot állított fel a 2003-as 850 milliárd dollár után. Az Amerikai Egyesült Államokkal 167 milliárd dollár, az Európai Unióval 190 milliárd dollár, az ázsiai országokkal 600 milliárd dollár értékű forgalom volt tavaly. A szóban forgó kereskedelmi rekorddal Kína a harmadik helyre került a világranglistán. A kimutatások további érdekessége, hogy tavaly az USA helyett Kína lett Japán legnagyobb kereskedelmi partnere. A szigetországba irányuló kínai export és import tavaly 22 200 milliárd jen volt.
A nagy ázsiai állam pénzügyi illetékesei egyébként már jelezték, hogy a jelenlegi kínai árfolyam-rendszerben egyelőre nem terveznek változtatást. Marad a lassú és fokozatos árfolyam-kiigazítások gyakorlata, ellentétben a fejlett nyugati országok várakozásaival. A kormányzati elképzelések szerint előbb a bankrendszert alakítják át Kínában, valamint kaput nyitnak a helyi tőkepiac előtt. Kína a tőkemozgások ellenőrzésére mechanizmusokat állít fel, hogy megteremtse a jüan konvertibilitásának feltételeit. E bejelentés hátterében az áll: a fejlett államok régóta nyomás alatt tartják Kínát annak érdekében, hogy liberalizálja a jüant, amely a dollárral szemben hosszú ideje tartja fix árfolyamát. Az észak-amerikai termelők szerint a jelenlegi helyzet igazságtalan kereskedelmi előnyhöz juttatja Kínát, mert az árfolyam alakításakor nem veszik figyelembe a dollár 2002 óta tapasztalható gyengülését.
Bár a belső gazdaság erősítése prioritást élvez Kínában, a kormány nemrég elrendelte harminc nagyberuházás leállítását, mivel azok megsértették a környezet védelmére vonatkozó szabályokat. A leállított fejlesztések között van a Jangce folyó gátjához csatlakozó erőművi fejlesztés és további 26 erőművi beruházás. A zömében szénerőműveket 12 tartományban bővítenék, hogy növeljék a kapacitást a gyorsan növekvő áramigények miatt. Becslések szerint az engedély nélküli kapacitásbővítések már elérik a 120 ezer megawattot. Ez a mennyiség a harmincszorosa az ország jelenlegi áramtermelő kapacitásának.



Fogyasztói társadalom? A látványos gazdasági fejlődés mellett manapság már Kínában jegyzik a világ egyik legnagyobb fogyasztói társadalmát: friss felmérések szerint az óriásállam megelőzte az USA-t a „napi” mezőgazdasági és ipari termékek fogyasztásában. Az Earth Policy Institute elemzései alapján a kínaiak többet használnak már fel gabonából, búzából, szénből és acélból, mint az amerikaiak. A nyersolaj terén még az USA vezet, tavaly gépkocsiból is csaknem tízszer több futott az Amerikai Egyesült Államokban. Kínában ugyanakkor jóval több televíziót, mobiltelefont és hűtőgépet vásároltak 2004-ben, mint az USA-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.