Kontroll-csoport

2005. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beveszi-e a magyar társadalom, hogy a kormány adóreformot sürget? S lehet-e majd ezzel az akcióval szavazatokat szerezni, esetleg maximalizálni 2006-ban? Valószínűleg a hatalmon lévőket leginkább a fenti kérdések izgatják, nem pedig az, hogy egyszerűsödjön végre a hazai, elképesztően bonyolult adórendszer, no és csökkenjenek az amúgy valóban magas közterhek.
A több mint egy hónapja, nagy csinnadrattával beharangozott terv kapcsán pusztán annyit lehet tudni, hogy az akadálymentesítő stratégia első része, amelynek segítségével az adózási rendszer gubancait ki lehet majd küszöbölni, elvileg a kezdetét vette. Mégpedig a bizottságosdival. Könyvelő legyen a talpán, aki tudja majd követni a folyamatot: az említett funkcióra hivatott bizottság ugyan már felállt, ám a testületnek „leágazásai” is vannak. A grémiumon belül öt albizottság is működik: az áfabizottság, az evacsoport, az élőmunka-terheléssel foglalkozó munkacsoport, a helyi iparűzési adóval foglalkozó albizottság, továbbá az adóegyszerűsítési és deregulációs testület. „Bürokráciamentes” magyar valóság.
De valódi adóreformról azért is nehéz beszélni, mert a kormánykoalíció még a korábbi ígéretet sem teljesíti. Például a 2002-es parlamenti választásokat felvezető kampányban elhangzott, hogy a vállalkozásoknak egyetlen számlaszámra, azonos időpontban lehet majd az amúgy 30-40-féle befizetési kötelezettséget teljesíteniük. Az MSZP három esztendeje azt az ígéretet is a választási zászlajára tűzte, hogy megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás. Csak miheztartás végett: ennek összege jelenleg alkalmazottanként havonta 3450 forintot. S ide kívánkozik még az a szocialista trükk is, miszerint mindenki számára elérhető lesz a gyermekek utáni adókedvezmény. A Szabad Demokraták Szövetsége pedig azzal a választási szlogennel érte el az ötszázalékos parlamenti küszöböt, hogy 2006-tól bevezetik az egységes, 20 százalékos adó rendszerét.
De vissza a jelenbe! Miután a Pénzügyminisztérium első számú vezetője részleteket változatlanul nem közöl a tervezett módosításokról, csak találgatni lehet. Elképzelhető például, hogy a 25 százalékos áfakulcs mérséklődik: ez viszont nem kormányzati érdem, hiszen a magas adókulcs jelenleg bénítólag hat a nemzetgazdaságra – ugyanakkor a kieső bevétel az egyébként is deficittel küzdő költségvetésnek jelent majd óriási gondot. S miután kiderült, hogy az iparűzési adó nemcsak a magyar versenyképességet gyengítő tényező, hanem az Európai Unió számára sem konform, változás ezen a területen is jósolható. A gondot viszont az okozza, hogy ebből az adónemből tervezik bevételeiket a helyi, egyébként is forráshiányos önkormányzatok. S arról még nem is szóltunk, hogy a legnagyobb ellenzéki párt felvetésére, miszerint francia mintára, célszerű lenne a családi adózás átvétele, nincs érdemi viszontválasz.
Summa summarum: a hivatalos nyilatkozatok alapján kevesebb adót, több igazságosságot kíván megcélozni a most induló adóreform, illetve megalakuló adóreform bizottság. Ha egy problémát nem tudsz megoldani, hozz létre egy bizottságot – idézhetjük Winston Churcillt, hozzátéve: az adóreformot, illetve a fentiekben már részletezett altestületeket még nem ellenőrzi senki és semmi. Ám erre sem kell sokáig várni. Mert a valódi adóreform helyett pillanatnyilag nagyobb esély mutatkozik egy kontrollcsoport felállítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.