Mintegy 25 milliárd forint hiányzik a felsőoktatási intézmények finanszírozásához szükséges összegből, ezért a tömeges elbocsátások elkerülése céljából módosítani kell a költségvetés felsőoktatási dolgozók béremelésére vonatkozó részét. A Magyar Rektori Konferencia (MRK) szerint a költségvetés csak 40-50 százalékban biztosította a felsőoktatási intézményeknek az idei béremelések fedezetét, ezért a szeptemberben esedékes növekményt az intézményeknek kell kigazdálkodniuk.
Besenyei Lajos, az MRK elnöke szerint azonban ezt sok esetben csak leépítéssel, elbocsátással, nyugdíjazással lehet megoldani. A szakember úgy látja: a felsőoktatás finanszírozásából legalább 23-25 milliárd forint hiányzik, a fedezet nélküli kötelező béremelés pedig válsághelyzetbe „löki az egyetemeket”. A rektorok ezért tegnapi nyílt levelükben azt kérték a kormánytól és a miniszterelnöktől, hogy a szeptemberi béremelés csak ajánlott legyen.
Az idei költségvetés szerint két lépcsőben kellene végrehajtani a béremelést: a január 1-jei hét és fél százalékos növekményt szeptembertől újabb 4,5 százalékos emelés követné. A felsőoktatási dolgozók béremelésének említett megváltoztatásához a költségvetési törvényt kellene módosítani.
Magyar Bálint oktatási miniszter támogatja a rektorok kérését. Hozzátette: a tárca korábban is azt javasolta, hogy az emelés fakultatív legyen. A miniszter szerint egyébként az elbocsátások alapvetően nem az oktatói gárda leépítését jelentenék, a Debreceni Egyetemen elbocsátani tervezett 512 dolgozó közül 350 nem oktató. A gond az, hogy jelenleg a gondnoki, illetve kertészi munkát is közalkalmazotti státusban látják el.
– Az ellenzék már a törvényjavaslat tárgyalása során is többször figyelmeztette a kormányt, hogy nincs meg a fedezet a pedagógusok béremelésére – mondta lapunknak Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Az Orbán-kormány volt oktatási minisztere szerint nyilvánvaló, hogy a kormányoldal eddig a valóságnak nem megfelelően tájékoztatta erről a közvéleményt és a pedagógusokat. Pokorni úgy látja: nem a két rossz megoldás – vagyis az elbocsátások, illetve a béremelések fakultatívvá tétele – között kellene választani, hanem biztosítani kellene az emelések fedezetét. Hozzátette: pártja napokon belül benyújtja az Országgyűléshez az erről szóló törvénymódosító javaslatot.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha