Gyorsaság, kiszámíthatóság és kedvezőbb feltételek – röviden így jellemezhető a burgenlandi bankok által nyújtott hitelek vonzereje a magyarországi pénzügyi kölcsönökkel szemben. A határszéli bankfiókokban – a tömeges érdeklődés miatt – már magyar nyelven is zajlik a hitelfelvétel. Az Ausztria legkeletibb tartományának tulajdonában lévő Bank Burgenland oberwarti, eisenstadti és neusiedli egységeiben például magyar ügyfélreferens foglalkozik a vasi, a győr-moson-soproni, valamint a zalai kliensekkel. Az osztrák hitelintézetnél megtudtuk, hogy a konstrukciók „lefedik” a magyar valóságot: Ausztriában ugyanis tisztában vannak azzal, hogy a magas közterhek miatt a vállalkozások az alkalmazottakat minimálbéren jelentik be, noha bevételeik nem ezzel arányosak. Éppen ezért az amúgy alapos hitelfedezet-vizsgálat a valós anyagi helyzetre támaszkodik. A kölcsönfelvevő ugyanakkor számíthat arra, hogy fedezetként jelzálogot jegyeztetnek be a magyar ingatlanra – lakáshitel esetén. A hazai gyakorlattal szemben viszont nagy különbség, hogy a jelzáloggal terhelt ingatlanokat valós piaci értékükön, nem pedig az alatt regisztrálják. Nem árt tudni: a feltételek bankonként változhatnak; ugyanis minden hitelintézetnek szíve joga, hogy kinek és milyen kondíciókkal folyósít kölcsönt. A burgenlandi bankfiókok zöme csak a nyugat-dunántúli magánszemélyekkel és vállalkozásokkal foglalkozik; vagyis csak itt található ingatlanokat-vagyontárgyakat fogadnak el fedezetként.
Idevonatkozó információ, hogy a Magyarországon bejegyzett bankok a nem fizető adósokat és kezeseket egy úgynevezett BAR- (bankközi adós- és hitelinformációs rendszer) regiszteren tüntetik fel és a listán szereplőknek öt évig nem folyósítanak itthon hitelt. Ehhez a rendszerhez azonban a külföldi, így az osztrák pénzintézetek nem férnek hozzá; a hitelt igénylőket előzetesen kell megszűrniük: szigorúan vizsgálják a jelentkező fizetőképességét és a biztosítékként feltüntetett ingatlanokat is.
Korlátozta a magyar ügyfeleknek adható lakáshitel mennyiségét néhány ausztriai bank a nagy érdeklődés miatt, így több helyen már csak a határ menti megyékben lakók kaphatnak osztrák hitelt – számoltak be róla az osztrák napilapok. A Magyar Nemzet által megkérdezett banki szakemberek ugyanakkor nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az „átjáróháznak”, és nem tartanak a hazai bankok forgalomcsökkenésétől sem.
Mennyi az annyi? A hazai viszonylatban átlagosnak mondható 6,5 millió forintos lakáshitel esetében az igényelt összeget 7,5 százalékos kamatra, három százalék egyszeri kezelési költséggel 15 éves futamidőre biztosítják – tájékoztatta lapunkat egy, a neve elhallgatását kérő magyar állampolgárságú ügyfél. Az említett összeg havi törlesztése 250 euró, azaz valamivel több mint 62 ezer forint. Évente 52 euró (13 ezer forint) kötelező biztosítási díj tartozik a szóban forgó kölcsönhöz. Természetesen Ausztriában is van egyszeri banki kezelési költség; ennek mértéke három százalék, a 6,5 millió forintos hitel esetében ez 750 euró (188 ezer forint). Az értékbecslésre és a közjegyzői költségekre még – magyar pénzben átszámolva – a kliensnek további 120 ezer forintot kellett kiadnia. A hitelfelvételi kérelem benyújtását követően az érintett nyolc napon belül megkapta a hitelt.