Pénzügyi válság fenyeget a régióban

2005. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly pénzügyi válságot okozhat az euróbevezetés előszobájának tekintett ERM–II valutaváltási rendszer alkalmazása a közép-európai régió új uniós tagállamaiban – állítja az amerikai Institue for International Economics (IIE) egyik elemzése. Az intézet anyaga szerint Magyarország – a rendszerbe való belépés után rövid idővel – valutaspekulációs támadás célpontjává válhat. Az IIE hasonló helyzetet jósol Lengyelországnak. Egyébként a lengyel jegybank, s a kormány illetékes minisztériumai tegnap közölték, hogy az ERM–II-ben való tartózkodást a lehető legrövidebb tartamúra rövidítenék.
A szóban forgó felmérés német bankoknak készült figyelemfelhívás céljából. A német pénzintézetek folyósítják ugyanis a legtöbb hitelt a térség országaiba, így egy esetleges krach a német gazdaságot is jelentősen érintené. A fenyegető spekulációs rohamok megelőzésére az IIE azt ajánlja, hogy meg kell változtatni az euróövezethez való csatlakozás rendjét, esetleg a kötelező ERM-tagsági fázis elhagyásával.
Ide vonatkozó hír, hogy a Deutsche Bank kutatórészlegének közgazdászai kevésbé optimisták az euróövezethez való csatlakozás dátumát illetően. Azt várják: Szlovákia 2009-ben, Csehország 2010-ben, Lengyelország 2011-ben, Magyarország pedig 2012-ben vezeti be a közös európai pénzt.



Mi is az ERM–II? A valutauniós tagságra pályázó országoknak legkevesebb két évet kell eltölteniük az ERM–II-ben, mielőtt bevezethetnék az eurót. Ebben az időszakban nem értékelhetik le a valutájukat, annak középárfolyamát az euróhoz kötik, és ahhoz képest 15 százalékosnál nagyobb ingadozást egyik irányban sem engedhetnek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.