Egy, a neve elhallgatását kérő informátor szerint Magyar Bálint a jelentés és az eredmények átvizsgálása után nem engedélyezte, hogy azok sajtónyilvánosságot kapjanak. A dokumentumokról ezután csak a miniszter beszélt szűk szakmai körökben, ahol lehetősége volt indoklásra. Attól tartott, a sajtó a jelentésből bizonyos elemeket kiragadva felesleges pánikot kelt. A tapasztalatok alapján módosították az értékelési útmutatót – nagyobb mérlegelési lehetőséget adva a tanárnak –, egyes feladatok kapcsán pedig megnövelték a rendelkezésre álló időt.
Ismert, Pokorni Zoltán (Fidesz) a birtokába jutott OKÉV-jelentésre hivatkozva kijelentette: rengetegen buktak meg a próbaérettségin. Magyarból például a diákok huszonhárom százaléka írt elégtelent. Magyar Bálint akkor a diákok felkészületlensége mellett azzal indokolta a rossz eredményeket, hogy a próbavizsgázó diákok harmadikosok voltak, tehát az utolsó év anyagát még nem tanulták. Megtudtuk: a próbaérettségi feladatsorát csökkentett követelmények alapján állították össze, vagyis az utolsó év anyagát nem kérdezték a tanulóktól.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa közölte: egy miniszternek nem az a dolga, hogy megmagyarázza a rossz bizonyítványt, hanem az, hogy szembe nézzen a problémákkal, és megoldást találjon azokra. Hozzátette: egy közpénzen készült dokumentumot nem lehet eltitkolni, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy megismerje az eredményeket.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is