Túl magas a bankok jövedelme

A magyar bankrendszer jövedelmezősége a gazdaságilag fejlett államokat tömörítő OECD szerint túlzottan magas. Hasonló véleményen van a magyar jegybank is, ugyanakkor pénzügyi felügyeletünk szerint ez a megállapítás sommás és leegyszerűsítő.

2005. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlzottan magas a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint a hazai bankrendszer jövedelmezősége. Az OECD álláspontja, hogy ez piacszerkezeti problémákra vezethető vissza, és szabályozási, illetve felügyeleti beavatkozást igényel. Tulajdonképpen az OECD véleményét osztja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is. A jegybanki vélekedés szerint a hazai bankrendszer jövedelmezősége még kiemelkedően nagy, ám az európai bankokkal összehasonlítva az országban jelen lévő hitelintézeteknek még javítaniuk kell a hatékonyságukat.
Ugyanakkor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) úgy vélekedik, hogy a hazai bankrendszer helyzetéről szóló OECD-anyag által sugalmazott értékelés sommás és leegyszerűsítő, bár a kritika egyes elemei megfelelnek a valóságnak. A felügyelet szerint a hazai banki nyereségesség az EU új tagországainak 11 százalékos átlagához képest valóban magas, ám nem példátlan. A bankrendszer adózott eredmény alapján számított tőkejövedelmezősége 2003-ban 18 százalék volt, azaz a Csehország, Szlovákia és a balti országok által elfoglalt 15–21 százalékos sávban helyezkedett el.
A PSZÁF tavalyi jelentése szerint a hazai bankszektor átlagos tőkejövedelmezősége tavaly az első háromnegyed évben 27,17 százalék volt, azaz ugrásszerűen nőtt a 2003. évi átlaghoz képest. A magas itthoni nyereség a felügyelet szerint túlnyomórészt makrogazdasági tényezőkből fakad. A kiemelkedő banki nyereségesség különösen a magas átlagos kamatrésben nyilvánul meg, amely az EU-15 átlagának 2,5-szerese. 2003-ban a négyszázalékos szintet megközelítő átlagos kamatrés az új EU-tagok hasonló mutatóját is mintegy másfélszeresen meghaladta.



Jóléti veszteség. Számítások szerint évente 50-60 milliárd forintra rúghat a lakosság jóléti vesztesége, amely abból fakad, hogy a polgárok hazánkban, és nem az EU más tagállamaiban „bankolnak”. Az adat mutatja, hogy a Lajtán túl mennyivel olcsóbban jutnak a polgárok hitelekhez. A magyar lakosság vesztesége abból adódik, hogy betéti és hiteltermékeiket nem versenypiaci alapon árazzák. A pénzintézetek a fogyasztási hiteleken és az éven belüli lakossági betéteken 14,3 százalék kamatmar-zsot érnek el, szemben az euróövezet kevesebb mint fele akkora, 6,9 százalékos marzsával. (A kamatmarzs a betéti és hitelkamatok közötti különbséget jelenti.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.