Választások Szaúd-Arábiában

Történelme során először tartanak választásokat Szaúd-Arábiában. A hatalmas kiterjedésű sivatagi királyságban az elmúlt évek során egyre több szabadságjogot kapnak az emberek, így most maguk választhatják meg a helyhatóságok képviselőit. Egyelőre nem terveznek országos választást, ám a tanácskozó gyűlés – az as-Súra Tanács – is egyre nagyobb hatalommal bír. Nyugati elemzők ezt a rijádi hatalom nyitásaként értékelik.

2005. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több lépcsőben választják meg a képviselőket a királyságban. Először a főváros és környéke szavaz, majd a délnyugati területeken és északon járulnak az urnákhoz a szaúdi férfiak, végül a Mekkát és Medinát is magába foglaló nyugati területek szavaznak, hogy leadják voksaikat a 178 helyi önkormányzat tagjainak felére. A másik félre azonban nem voksol az ország népe, oda a kormány nevez ki képviselőket. Összesen 1800 képviselőjelöltre adhatják le a szavazataikat a szaúdiak, akik 592 helyért versengenek. Rijádban 650-en indulnak mindössze hét székért.
A nők a mostani szavazásba nem kapcsolódhatnak be, sem képviselőjelöltekként, sem szavazókként, ám az Arab News napilap szerint Abdul Aziz al-Ajjaf herceg, Rijád főpolgármestere és a választási bizottság vezetője megígérte, mindent elkövet, hogy a négy év múlva esedékes újabb választáson már a gyengébb nem is részt vehessen. A helyi hatóságok szerint bár a szaúdi törvények nem ellenzik a nők részvételét a választásokon, azért döntöttek most a hölgyek mellőzése mellett, mert kevés a szakképzett nő, aki segíthetne eligazodni a szavazás kérdéseiben, ráadásul az is gondot okoz, hogy nehéz kialakítani a csak nőket fogadó szavazóhelyiségeket. A hivatalos választási eredményeket a mai nap folyamán fogják kiadni.
Az as-Súra Tanács tagságát nemrég felemelték 150 főre, míg 12 évvel ezelőtt mindössze hatvan képviselő végezte a tanácsadói munkát. A szakértők szerint nem csak a létszámot emelték magas szintre, hanem a kormány néhány jogosítványt is ad az eddigi tanácsadóknak, így egyes esetekben szavazásra is sor kerülhet törvényjavaslatok esetén. A mostani választást a nemzetközi jogvédő szervezetek egyöntetűen üdvözlik, jelezvén, bár egyelőre nem lehet demokráciáról beszélni Szaúd-Arábiában, a királyi ház törekvése ilyen irányba egyértelmű. A választási bizottság elnöke, Manszúr ibn Miteb herceg kijelentette, nincs a kormánynak elvárása a részvétellel kapcsolatban. „Nem tudhatjuk, hányan fognak elmenni, mivel nincsenek ilyen irányú tapasztalataink. Nálunk nem kötelező a választás, ellentétben a világ számos országával, s nem is kapcsoljuk össze a szavazást más voksolással, mint az az Egyesült Államokban szokás.” Az amerikaiak a szavazás megtartásának hallatán úgy reagáltak, „úgy tűnik, Szaúd-Arábia sem vonhatja ki magát a térségben zajló reformok alól”.
Bár nem kötelező a szavazás, előzetesen regisztrálni kellett azokat a lakosokat, akik szavazni kívánnak. Rijádban 400 ezer ember voksolhatott volna, ám csak 148 ezren jelezték előre hajlandóságukat. További gondot okoz az is, hogy a kampányt csak akkor kezdhették el a jelöltek, mikor lezárták a választók jegyzékét. A BBC jelentése szerint sokan a kampány miatt kiábrándultak, és jelentkezésük ellenére mégsem mentek el voksolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.