Világot elárasztó dömping

A technológiaváltásra és a fejlesztésre koncentrál az a könnyűipari határozattervezet, amelyet hamarosan a kormány elé terjeszt a gazdasági tárca. Az ázsiai tömegáruk okozta mélyrepülést csak minőségi termékek gyártásával lehetne megállítani, ehhez azonban tőkére lenne szükség.

2005. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő héten kerül a közigazgatási államtitkárok értekezlete, majd a kormány elé az a határozattervezet, amely a magyar könnyűipar megsegítését kérő hárompárti kezdeményezés nyomán született. A határozati javaslatot tavaly ősszel indította útjára két szocialista, egy MDF-es és egy fideszes országgyűlési képviselő, méghozzá igencsak határozott elképzelésekkel: a kormány adókedvezményekkel, támogatásokkal és a vámszabályok megváltoztatásával segítse az ágazatot, ellenkező esetben magyar munkavállalók tízezrei kerülhetnek az utcára.
Molnár Sándor, a gazdasági tárca ipari főosztályának vezetője szerint a könnyűipar nem kaphat speciális segítséget, ezért a határozattervezet a pályázati pénzek kihasználására és a technológiaváltás elősegítésére koncentrál majd. Kérdés, elegendő támogatás lehet-e ez az évek óta halódó magyar bőr- és textiliparnak, amely néhány éve még minden hetedik magyar munkavállalónak adott kenyérkeresetet, ma csupán minden tizediknek. Magyarország helyzete persze nem speciális a könnyűipar hanyatlását tekintve, hiszen sem az EU, sem az USA könnyűipara nem tud versenyezni az ázsiai tömegtermeléssel. Az OECD adatai azt mutatják, hogy jelenleg Kína adja a világtermelés harminc százalékát. Ez az arány néhány éven belül megduplázódhat, tíz év múlva pedig a gazdaságilag most ébredező India és Kína együttes termelése eléri majd a globális termék-előállítás nyolcvan százalékát. Ázsia előretörésével párhuzamosan 1995 és 2002 között a magyar textiliparban több mint tízezer, a bőr- és cipőiparban pedig csaknem ezer álláshely szűnt meg. A leépítési hullám 2003-as tetőpontja idején négy cipőgyár zárt be Magyarországon, közöttük olyan nagy cégek leányvállalatai is, mint a német Salamander. A társaságok kivonulását nagyrészt a kínai cipődömpinggel magyarázták a szakértők. Várszegi Árpád, a Bőr- és Cipőipari Egyesülés igazgatója szerint ha leállítanák a határon az összes hazánkba irányuló importszállítmányt, a felhalmozott készletek miatt még hosszú ideig telítve maradna a piac olcsó kínai lábbelivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.