Súlyos leépítésekre készül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, és ha kell, félreállítják a tiltakozókat is – mondta lapunknak az iskola egyik tanára. A szakember szerint a közelmúltban körlevelet küldött a rektor a tanszékvezetőknek, amelyben közölte, hogy a különböző karokon mennyi bérmegtakarításra van szükség. A természettudományi kar került a legsúlyosabb helyzetbe, ahol a 2,8 milliárd forintos bérkeretből 740 millió forint hiányzik. Ebből idén 400 millió forintnyi bért kell megtakarítani – elsősorban létszámleépítéssel.
A TTK tanszékvezetői és dékánja tiltakozó levelet küldtek a rektornak, amelyben többek között azt írták, hogy az előírt leépítést nem lehet megvalósítani a képzés minőségének romlása nélkül. A tanszékvezetők szerint a leépítés során több olyan embert kellene elbocsátani, aki területén az egyetem egyetlen szakembere, a dologi kiadások minimálisra csökkentése pedig az oktatáshoz szükséges eszközpark elöregedéséhez vezet.
A TTK-ról nemrég levált Informatikai Kar képviselői azt szerették volna, ha minden kar felajánl 5 százalék bérkeretet a Természettudományi Kar megsegítésére, javaslatukat azonban már a gazdasági bizottság is elutasította, így az nem is került az egyetemi tanács elé. A testület hétfői ülésén hozott határozatot a dékán munkáltatói jogkörének visszavonásáról és a rektori biztos kinevezéséről. A biztos feladata az, hogy április 4-ig készítsen átfogó tervet arról, hogy hogyan lehet – elsősorban elbocsátásokkal, leépítésekkel, strukturális átalakításokkal – előteremteni a hiányzó 400 millió forintot.
– Az árvíz ellen is hiába tiltakozik az ember, maximum védekezhet – mondta lapunknak a TTK-n történtekkel kapcsolatban Klinghammer István, az ELTE rektora. A szakember azt mondja, csak azokat a jogköröket vonta meg a dékántól, amelyeket korábban ő adott neki. Klinghammer cáfolta, hogy tiltakozó levelet kapott volna a tanszékvezetőktől. Hozzátette: az Informatikai Kar javaslatát azért nem fogadta el, mert a legtöbb kar szintén nehézségekkel küszködik. A három nyereséges kar így is segít: azoknak a keretéből finanszíroznak ugyanis a természettudományi 740 millió forintos hiányából 340 milliót.
Mint ismert, korábban a Magyar Rektori Konferencia nyílt levélben kérte a kormányt és a kormányfőt, hogy a szeptemberi kötelező béremelés csak ajánlott legyen, mivel annak fedezetét csak 40-50 százalékban biztosította a költségvetés, az egyetemek pedig súlyos pénzügyi gondokkal küzdenek. Kérésükre eddig nem érkezett válasz.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha