Leépítési biztos az ELTE-n

Visszavonták az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kara (ELTE TTK) dékánjának munkáltatói jogkörét. A feladat betöltésére rektori biztost neveztek ki, akinek leépítésekből, elbocsátásokból kell előteremtenie az előírt 14,2 százalékos bérmegtakarítást. Az egyetem rektora szerint a pénzhiány ellen csak védekezni lehet.

2005. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos leépítésekre készül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, és ha kell, félreállítják a tiltakozókat is – mondta lapunknak az iskola egyik tanára. A szakember szerint a közelmúltban körlevelet küldött a rektor a tanszékvezetőknek, amelyben közölte, hogy a különböző karokon mennyi bérmegtakarításra van szükség. A természettudományi kar került a legsúlyosabb helyzetbe, ahol a 2,8 milliárd forintos bérkeretből 740 millió forint hiányzik. Ebből idén 400 millió forintnyi bért kell megtakarítani – elsősorban létszámleépítéssel.
A TTK tanszékvezetői és dékánja tiltakozó levelet küldtek a rektornak, amelyben többek között azt írták, hogy az előírt leépítést nem lehet megvalósítani a képzés minőségének romlása nélkül. A tanszékvezetők szerint a leépítés során több olyan embert kellene elbocsátani, aki területén az egyetem egyetlen szakembere, a dologi kiadások minimálisra csökkentése pedig az oktatáshoz szükséges eszközpark elöregedéséhez vezet.
A TTK-ról nemrég levált Informatikai Kar képviselői azt szerették volna, ha minden kar felajánl 5 százalék bérkeretet a Természettudományi Kar megsegítésére, javaslatukat azonban már a gazdasági bizottság is elutasította, így az nem is került az egyetemi tanács elé. A testület hétfői ülésén hozott határozatot a dékán munkáltatói jogkörének visszavonásáról és a rektori biztos kinevezéséről. A biztos feladata az, hogy április 4-ig készítsen átfogó tervet arról, hogy hogyan lehet – elsősorban elbocsátásokkal, leépítésekkel, strukturális átalakításokkal – előteremteni a hiányzó 400 millió forintot.
– Az árvíz ellen is hiába tiltakozik az ember, maximum védekezhet – mondta lapunknak a TTK-n történtekkel kapcsolatban Klinghammer István, az ELTE rektora. A szakember azt mondja, csak azokat a jogköröket vonta meg a dékántól, amelyeket korábban ő adott neki. Klinghammer cáfolta, hogy tiltakozó levelet kapott volna a tanszékvezetőktől. Hozzátette: az Informatikai Kar javaslatát azért nem fogadta el, mert a legtöbb kar szintén nehézségekkel küszködik. A három nyereséges kar így is segít: azoknak a keretéből finanszíroznak ugyanis a természettudományi 740 millió forintos hiányából 340 milliót.
Mint ismert, korábban a Magyar Rektori Konferencia nyílt levélben kérte a kormányt és a kormányfőt, hogy a szeptemberi kötelező béremelés csak ajánlott legyen, mivel annak fedezetét csak 40-50 százalékban biztosította a költségvetés, az egyetemek pedig súlyos pénzügyi gondokkal küzdenek. Kérésükre eddig nem érkezett válasz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.