Közvetlenül a leadási határidő előtt, kapkodva jelöl meg több felsőoktatási intézményt, gyakran egymással szöges ellentétben álló, különböző követelményeket állító szakokat a jelentkezők egy része – állítja az Országos Felvételi Iroda. A felvételizők másik csoportja a minél könynyebb bejutást veszi figyelembe, és nem az érdeklődési kör, hanem a beszámított tantárgyak alapján választ.
Az idén van először lehetőség arra, hogy a diákok a jelentkezési lapok leadása után is változtathassanak a megjelölt intézmények közötti sorrenden. Az Országos Felvételi Iroda azt javasolja, hogy minden diák vegye igénybe a pályaorientációs tanácsadást, amelynek során a szakember és a diák együtt választja ki – a felvételiző személyiségét, érdeklődését és készségeit figyelembe véve – a legmegfelelőbb képzést. A tanácsadást igénybe vehetik a pályamódosításon gondolkodók és a másoddiplomás képzésre készülők is. Mérlegelik a munkaerő-piaci változásokat és azt is, hogy a jelentkező az ország melyik részén, esetleg melyik uniós tagállamban szeretne elhelyezkedni.
A diákoknak megadott információs vonalon kérdésünkre azt közölték, hogy a szolgáltatás jelenleg térítésmentes, vidéken azonban nincsenek kirendeltségeik, a megyei pályaválasztási irodák pedig pár éve megszűntek. A munkaügyi kirendeltségeken azért érdemes próbálkozni, ott kell hogy legyenek erre kiképzett szakemberek.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának