A felsőoktatásban tanuló hallgatók számára 1998-ban vezették be az 1500 forintba kerülő csipkártyás diákigazolványt. A fiatalok azóta is ilyen okmányt vásárolnak tanulmányaik kezdetekor. A csip bevezetésének két fő célja a hamisítások megelőzése és a diákok elektronikus azonosítása volt. A használhatósághoz szükséges fejlesztések azonban elmaradtak, így a csipet csak néhány helyen lehet használni, ráadásul a legtöbb diák ezekről a lehetőségeket sem ismeri. Az Origo nevű internetes lap úgy tudja, azért nem épültek ki a használhatóság feltételei, mert erre sem az egyetemeknek, sem az Oktatási Minisztériumnak nem volt pénze. A csip az ígért biztonsági funkciót sem látja el, ugyanis az érvényességet továbbra is matrica jelzi, amelyet korábban is hamisítottak. A hallgatók szerint az eredeti vignettához is hozzá lehet jutni, ha ugyanis a diák bejelenti az okmány elvesztését, új igazolványt kap, amelyről a matrica könnyen leszedhető és továbbadható.
– A csipkártyás diákigazolványokról szóló szerződést még 1998-ban Magyar Bálint kötötte meg, amelyet 2002 decemberéig csak magas kártérítés fizetése mellett lehetett volna felbontani. Ráadásul a dokumentum értelmében a szerzői jogokat nem az állam, hanem a Compuworx Rt. birtokolta, amely
a kártya használatáért tranzakciós díjat akart szedni – mondta lapunknak Béres István, aki az Oktatási Minisztériumban volt kormánybiztos az Orbán-kormány idején. A szakember szerint a tárcánál már elkészítették a felmondólevelet, amelyet a szükséges időben elküldtek volna az igazolványokat előállító Állami Nyomdának. Időközben azonban kormányváltás történt, a Magyar Bálint vezette tárca pedig több mint két éve ragaszkodik a régi partnerhez.
Az Oktatási Minisztérium írásbeli tájékoztatása szerint a hallgatók a csipet számos felsőoktatási intézményben használhatják fénymásolásra, üdítőautomatákban, beléptetőrendszerekben. Hozzáteszik: 2002 decemberében semmi nem indokolta az Állami Nyomdával kötött szerződés felbontását, mivel azzal veszélybe került volna
a diákigazolványok biztosítása. A közigazgatási, közlekedési alkalmazás feltételeinek kidolgozása jelenleg zajlik, a tervek szerint az új diákigazolvány ezekhez technológiailag igazodni fog.
Félmillió hallgató járt rosszul. A speciális, csipkártyás okmány 1500 forintba kerül, vagyis darabonként ezer forinttal drágább az alap- és középfokú oktatásban használt, csip nélküli igazolványnál. Jelenleg csaknem félmillió diáknak van ilyen okmánya. A csip bevezetésének két fő célja a hamisítások megelőzése és a diákok elektronikus azonosítása volt. A tervek között szerepelt az is, hogy a csipet használják a kollégiumok, könyvtárak beléptetőrendszereinél.