Tavaly több külföldi hallgatót vettünk fel az általános orvosi karra, mint magyar diákot – mondta lapunknak Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora. A szakember szerint valamennyi külföldi költségtérítést fizet az egyetemnek, ami körülbelül 2,5 milliárd forint bevételt jelent. Ez létszükséglet az intézmény számára, ugyanis az államilag finanszírozott hazai diákok után fizetett képzési normatíva nem fedezi teljes egészében a magyarok képzésének költségeit, annak egy részét a külföldiek pénzéből teremtik elő.
A rektor szerint évek óta kérik, hogy az állam növelje a finanszírozott hallgatók képzését, mert a már most is jelentős orvoshiány pillanatok alatt hatalmas méreteket ölthet. A költségtérítéses képzést nem tudják vállalni a magyar családok, ugyanis egy tanév két és fél millió forintba kerül. Legalább 1200-1300 orvost kellene képezni évente a jelenlegi nyolcszáz helyett.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az uniós tagsággal felgyorsult a magyar orvosok külföldre áramlása. Tulassay kijelentette: ha belátható időn belül nem történik változás, bármelyik pillanatban összeomolhat a rendszer.
*****
Főiskola lehet az egyetemből. A rektor szerint elveszítheti egyetemi rangját a Semmelweis Egyetem, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a Testnevelési és Sporttudományi Kar leválasztásáról szóló javaslatot. Ez azzal járna, hogy az SE nem felelne meg az egyetemi akkreditációhoz szükséges követelményeknek. Mang Béla, a szaktárca helyettes államtitkára szerint a javaslat elfogadása esetén a Semmelweis Egyetem 2011-ig kap haladékot arra, hogy megteremtse a két terület képzésének feltételeit. Tulassay szerint tiszteletben kellene tartani az egyetem 236 éves múltját és az orvosképzés érdekeit.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!