A József Attilának szentelt centenáriumi megemlékezések között talán egy sem volt, amelyen ne keseregtek volna az egybegyűltek azon, hogy manapság az emberek nemigen ismerik a József Attila-verseket, fejből pedig csak néhány megszállott tud közülük egyet-egyet. Márpedig klasszikus verseket megtaníttatni elsősorban az iskola feladata volna, persze ez is csak akkor lehet sikeres, ha a gyerek fülébe már idejekorán beleültetik a vers zenéjét és a szavakkal való játék varázsát. Ehhez pedig kiváló eszköz a jól megzenésített vers. De nem kell ahhoz gyereknek lenni, hogy örömet adjanak a zenével együtt az elmébe finoman bekúszó verssorok, amelyek mocorognak, forgolódnak, hirtelen új és új értelmet kapnak.
A Sebő-együttes József Attila-lemeze, amely a Hangzó Helikon sorozat centenáriumi kiadványa, négy évtizeden át megzenésített versek gyűjteménye, a Kedves Jocó című például archív felvétel, 1974-ben készült. De pontosan az történt ezzel a gyűjteménynyel, ami a sokáig érlelt borral: a sokféle íz és aroma tökéletes harmóniává állt össze. Pedig a CD-n hallható szerzemények más korban és más hangulatban születtek, mégis egységesek annak ellenére, hogy nem egyformák. A titok pedig az lehet, hogy Sebő Ferenc zeneszerző tökéletesen hozzásimult József Attila belső világához nemcsak a ritmus tekintetében, hanem érzelmileg is. Aki csak egyszer is átadta magát – úgy igazán, teljes szívéből – József Attilának, az ismeri a torokszorító megindulásnak és a feljajduló csodálatnak azt a játékát, ami nagy költeményeinek sajátja. Sebőék bámulatosan élnek ezzel a lehetőséggel.
A letisztulást nyilván segítette az is, hogy Sebő Ferenc és Jordán Tamás a mai napig járják az ország legeldugottabb művelődési házait József Attila-műsorukkal. Különös zamatot ad ezeknek a vers-daloknak az, hogy a zene egyszerre idézi a középkori virágénekek, a palotai zene és a keleti dallamok világát, ha az ember nem tudná, ki írta a szöveget, Balassira gondolna. És ez nem baj, hiszen a magyar költészet egységes egész, ilyenkor derül ki, hogy minden mindennel elképesztően összefügg, összetartozik. Két vers van a lemezen, amelyet kissé nehéz megszokni Sebőéktől: az egyik a Kertész leszek, ezt szinte mindenki Koncz Zsuzsa előadásában szokta meg, a másik az Altató, amelynek éppen az az erénye, hogy bájos gyermekvers, megérdemelt volna kedvesebb dallamot. De azért így sem rossz. Bár ezeken a hasábokon már szó volt arról, hogy a Hangzó Helikon sorozat milyen ízléses és elegáns kivitelben kerül az üzletekbe, újra hangsúlyozni kell, hogy Streicher András képszerkesztő egészen kiváló munkát végzett József Attila-képei között válogatva.
A Helikon Kaláka–Kányádi-lemezét a gyerekeim kívülről megtanulták, nemcsak szavalják Kányádit, hanem új strófákat is költenek a verseihez. Ha ezentúl József Attilát szavalnak, hálás leszek a Helikon Kiadónak, és várjuk a sorozat következő, Kaláka–Kosztolányi-kiadványát.
(Sebő – József Attila. Helikon Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 4490 forint)
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő