Hangzó költészet

K ö n y v f e s z t i v á l

2005. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A József Attilának szentelt centenáriumi megemlékezések között talán egy sem volt, amelyen ne keseregtek volna az egybegyűltek azon, hogy manapság az emberek nemigen ismerik a József Attila-verseket, fejből pedig csak néhány megszállott tud közülük egyet-egyet. Márpedig klasszikus verseket megtaníttatni elsősorban az iskola feladata volna, persze ez is csak akkor lehet sikeres, ha a gyerek fülébe már idejekorán beleültetik a vers zenéjét és a szavakkal való játék varázsát. Ehhez pedig kiváló eszköz a jól megzenésített vers. De nem kell ahhoz gyereknek lenni, hogy örömet adjanak a zenével együtt az elmébe finoman bekúszó verssorok, amelyek mocorognak, forgolódnak, hirtelen új és új értelmet kapnak.
A Sebő-együttes József Attila-lemeze, amely a Hangzó Helikon sorozat centenáriumi kiadványa, négy évtizeden át megzenésített versek gyűjteménye, a Kedves Jocó című például archív felvétel, 1974-ben készült. De pontosan az történt ezzel a gyűjteménynyel, ami a sokáig érlelt borral: a sokféle íz és aroma tökéletes harmóniává állt össze. Pedig a CD-n hallható szerzemények más korban és más hangulatban születtek, mégis egységesek annak ellenére, hogy nem egyformák. A titok pedig az lehet, hogy Sebő Ferenc zeneszerző tökéletesen hozzásimult József Attila belső világához nemcsak a ritmus tekintetében, hanem érzelmileg is. Aki csak egyszer is átadta magát – úgy igazán, teljes szívéből – József Attilának, az ismeri a torokszorító megindulásnak és a feljajduló csodálatnak azt a játékát, ami nagy költeményeinek sajátja. Sebőék bámulatosan élnek ezzel a lehetőséggel.
A letisztulást nyilván segítette az is, hogy Sebő Ferenc és Jordán Tamás a mai napig járják az ország legeldugottabb művelődési házait József Attila-műsorukkal. Különös zamatot ad ezeknek a vers-daloknak az, hogy a zene egyszerre idézi a középkori virágénekek, a palotai zene és a keleti dallamok világát, ha az ember nem tudná, ki írta a szöveget, Balassira gondolna. És ez nem baj, hiszen a magyar költészet egységes egész, ilyenkor derül ki, hogy minden mindennel elképesztően összefügg, összetartozik. Két vers van a lemezen, amelyet kissé nehéz megszokni Sebőéktől: az egyik a Kertész leszek, ezt szinte mindenki Koncz Zsuzsa előadásában szokta meg, a másik az Altató, amelynek éppen az az erénye, hogy bájos gyermekvers, megérdemelt volna kedvesebb dallamot. De azért így sem rossz. Bár ezeken a hasábokon már szó volt arról, hogy a Hangzó Helikon sorozat milyen ízléses és elegáns kivitelben kerül az üzletekbe, újra hangsúlyozni kell, hogy Streicher András képszerkesztő egészen kiváló munkát végzett József Attila-képei között válogatva.
A Helikon Kaláka–Kányádi-lemezét a gyerekeim kívülről megtanulták, nemcsak szavalják Kányádit, hanem új strófákat is költenek a verseihez. Ha ezentúl József Attilát szavalnak, hálás leszek a Helikon Kiadónak, és várjuk a sorozat következő, Kaláka–Kosztolányi-kiadványát.
(Sebő – József Attila. Helikon Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 4490 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.