Egy 53 éves gyomaendrődi mezőgazdasági vállalkozó szórta ki azt a mérget, amely Örménykút közelében összesen 129 daru és hét seregély pusztulását okozta március végén. H. Lászlót alig tíz nappal a történtek után megtalálták a Békés Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat munkatársai. Mint azt korábban megírtuk, egy helyi gazdálkodó bejelentése alapján a Körös– Maros Nemzeti Park igazgatóságának munkatársai Örménykút és Gyomaendrőd közötti területen bukkantak az elpusztult madarakra. Kilenc agonizáló darut a Szegedi Vadasparkban próbáltak megmenteni, közülük csak négy maradt életben.
A szer a madarak máját és vékonybelét roncsolta, a jelek alapján a szakemberek gyorsan ható méregre gyanakodtak, ezért mintát vettek a csatornából, a talajból és a növényekből. Közben a szolgálat fácánkerti ökotoxikológiai laboratóriumban megvizsgálták a begyükben talált búzaszemeket is. Néhány nap múlva kiderült, hogy – egy Magyarországon már 1997-ben betiltott – monokrotofosz nevű szert tartalmaznak.
Közben a nemzeti park szakemberei térképen bejelölték azokat a pontokat, ahol a madarakat megtalálták, berajzolták vonulási irányukat, így sikerült azonosítani azt a területsávot, amelyben mozoghattak. A talajvédelmi szolgálat munkatársai ennek segítségével megkezdték a kutatást, majd Gyomaendrőd külterületén, egy búzatábla szélén lévő negyvenméteres sávban – rágcsálóknak szánt csalétekként – kiszórt búzaszemeket találtak. Ezeket megvizsgálva kiderült, hogy szintén monokrotofoszt tartalmaznak. A földterületet GPS-szel – azaz műholdas helymeghatározás segítségével – bemérték, és péntekre a tulajdonosát is azonosították. Az adatokat átadták a rendőrségnek, és kérték, intézkedjenek.
A szarvasi rendőrök kihallgatták H. Lászlót, aki beismerte, hogy Azodrin 40 WSC növényvédő szerrel átitatott búzát szórt szét a földjén – közölte lapunkkal Szombati Andrea, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Elmondta: a gyanúsított beszámolt arról, hogy korábban a helyi termelőszövetkezet traktorosaként már végzett vegyszerezéseket. Földjén idén először tömegesen rágcsálók jelentek meg, ezért a növényvédő szer raktárában egy felirat nélküli kupában hosszú ideje tárolt vegyszerrel próbált védekezni ellenük. H. Lajos azt állította: keveset tud a hatóságilag engedélyezett szerekről. A szarvasi rendőrkapitányság gondatlanságból elkövetett tömeges pusztulást okozó természetkárosítás gyanújával büntetőeljárást indított H. László ellen, aki tettéért akár két év szabadságvesztéssel is sújtható.
*****
Figyelik a túlélő madarakat. Kevés esély volt arra, hogy sikerül megmenteni a megmérgezett darvakat, hiszen a szer akkor már felszívódott a szervezetükben – nyilatkozta Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark gyűjteményfelügyelője. A négy életben maradt darut meggyűrűzték, majd csütörtökön a Kardoskút–Fehér-tó természetvédelmi területen szabadon engedték. A szakember elmondta: remélik, hogy a gyűrűk segítségével követni tudják sorsukat. A jelek szerint felépültek, de azt nem lehet tudni, hogy mennyi méreg halmozódott fel a szervezetükben, és ennek később milyen hatása lehet rájuk. A vadasparkba évente körülbelül ötszáz védett állat, közöttük mérgezett, sérült, árván maradt vagy meglőtt madár, emlős és hüllő érkezik a Dél-Alföldről, de oda kerülnek az elkobzott állatok is, évente szintén több száz – fűzte hozzá a gyűjteményfelügyelő.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál