A frissdiplomás munkanélküliség növekedésének egyik komoly oka az, hogy 4-5 évvel ezelőtt, amikor az előző kormány döntött a felsőoktatás egyes szakágainak beiskolázási keretszámairól, nem számolt a munkaerő-piaci hatásokkal – állította lapunknak Schranz Edit, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) szóvivője. Rámutatott, hogy az idei tanévben ugyanannyi gyerek kezdte meg tanulmányait az általános iskolában, mint ahányan felsőoktatási intézménybe nyertek felvételt. Hozzátette: nem kell csökkenteni a felsőoktatásban részt vevő államilag finanszírozott hallgatók számát, mert a növekedés ellenére is nagyobb arányban helyezkednek el a diplomások, mint az oklevél nélküliek. Az viszont fontos lenne, hogy a munkaerő-piaci viszonyoknak megfelelően alakítsák át a felsőoktatás szerkezetét. Kiemelte: a kormány a frissdiplomások elhelyezkedését ösztöndíjprogrammal segíti.
A Fidesz szerint senki sem gondolhatja komolyan, hogy korábban, a felsőoktatási keretszámok növelésekor nem vették figyelembe a munkaerő-piaci viszonyokat. – Csak arra nem gondoltak, hogy egy olyan kormány kerül hatalomra, amelynek intézkedései következtében nő a fiatalok, azon belül pedig a diplomások munkanélkülisége – érvelt a párt szakpolitikusa. Sió László úgy látja: a kormány csökkenteni akarja az államilag finanszírozott hallgatók számát. Ezt jelzi az is, hogy idén 5500-zal kevesebben tanulhatnak ingyen egyetemen és főiskolán, mint tavaly. Kijelentette: a minisztérium fordítva ül a lovon. Nem elegendő ugyanis pusztán a munkaerő-piaci viszonyokat figyelembe venni, tervezni kell azt is, hogy mit szeretne az ország megvalósítani, és ehhez milyen képzettségre van szükség.
Ösztöndíjprogram. A harmincévesnél fiatalabb, az utóbbi két évben diplomát szerzett fiatalokat a cégek 9-12 hónapra úgy alkalmazhatják, hogy legfeljebb 90 000 forintig az ösztöndíj után fizetendő tb-járulék ötven százalékát az év végén visszakapják. Az ösztöndíj nem lehet alacsonyabb a minimálbérnél. A középfokú végzettségű fiatalok foglalkoztatását szintén járulékkedvezménnyel próbálják orvosolni. Huszonöt évesnél fiatalabb, szakirányú végzettséggel rendelkező dolgozó alkalmazása esetén szintén 50 százalékos tb-járulék-kedvezményt kap a munkáltató. A kilenc hónapos program három hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel jár.