Nem egyeztek meg az egyetemi törvényről

Az MSZP szerint az ellenzék nem tudott átütő támadást intézni a felsőoktatási törvénytervezethez, így a kormánypártok továbbra is tartják magukat az eredeti elképzelésekhez. Az ellenzék azonban úgy látja: a javaslat jelenlegi formájában elfogadhatatlan.

2005. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenlegi formájában nem támogatja a törvényjavaslatot az MDF, mert az sérti az egyetemek autonómiáját, illetve a magántőke-bevonás miatt az intézmények eladósodásához vezet. Módosító indítványt nyújtanak be az egyetemeket irányító testületek összetételének megváltoztatására, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy a tervezet kizárja a tanácsból az egyetemi dolgozókat és hallgatókat. Almássy Kornél, a párt ifjúságpolitikusa szerint az is felháborító, hogy a magánbefektetők ugyanúgy megkapják a kollégiumi férőhelyek után járó 5500 forintos normatív támogatást, mint az állami kollégiumok, pedig a befektetők 20-30 ezer forintot szednek be a helyekért az intézménytől és a hallgatóktól.
A Fidesz mintegy 350 módosító javaslatot nyújtott be az előterjesztéshez. Sió László szerint a tervezet az irányító testületek összetételének és jogosítványainak meghatározásával súlyosan csorbítja az intézményi autonómiát, csökkenti az államilag finanszírozott hallgatók számát, és 15-25 százalékos forráskivonást készít elő azáltal, hogy kevesebb hallgató rövidebb ideig tanul majd. A magánbefektetőket is megmozgató beruházási modell (PPP) húsz évre eladósítja ez egyetemeket és a főiskolákat, és lopakodó privatizációt készít elő. A Fidesz egyértelmű választ vár a hallgatói létszámváltozással kapcsolatban, s arra kéri a miniszterelnököt, hogy foglaljon állást a kérdésben.
A kormánypártok véleménye változatlan az irányító testületek összetételét illetően – jelentette ki Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának szocialista alelnöke. A politikus szerint csak a belső érdekektől mentes, üzleti szemléletű testület vezetésével érhető el az egyetemek költséghatékony működése. Arató Gergely, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára szerint a sokat támadott PPP-program a jelenlegi helyzetet tekintve a lehető legjobb program. Nyilván többet fizet vissza az évek során az egyetem és az állam, mintha most egy összegben megvásárolná az épületeket, de erre nincs lehetőség. Öszszességében az intézmények még úgy sem járnak rosszabbul, mintha hagyományos hitelt vennének fel, hogy húsz év után sem kerül a tulajdonukba az épület. A határidő lejárta után ugyanis lehetőséget kapnak arra, hogy körülbelül harmincszázalékos áron megvegyék az ingatlant.



Gyurcsány: igazságtalan a felsőoktatás. Igazságtalannak nevezte a magyar felsőoktatást Gyurcsány Ferenc a Veszprémi Egyetemen tartott hallgatói fórumon. A miniszterelnök szerint az a probléma, hogy az államilag finanszírozott helyeken a magyar elit újratermelése zajlik. Hozzátette: ma még döntően az intézményeket finanszírozzák, de ha rajta múlna, a hallgatót finanszírozná. Így a diákok döntenék el, hogy melyik felsőoktatási intézménybe mennek a nekik jutó állami támogatással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.