Tömegével szűnhetnek meg a tanműhelyek

A tanműhelyek és a kisebb szakképző intézetek megszűnésével járhat az új szakképzési konstrukció – derült ki az Oktatási Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közös sajtótájékoztatóján. A tárcavezető szerint ez a szakképzés fejlesztésének helyes útja.

2005. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég megváltoztatta a tanulószerződés rendszerét az Oktatási Minisztérium. Az új szabály értelmében a gyakorlatot biztosító mesterek kötelesek munkadíjat fizetni a tanulóknak. Az öszszeget a minimálbér ötven százalékáig a vállalkozó elszámolhatja a kötelezően fizetendő szakképzési hozzájárulás terhére. A minimálisan fizetendő díj a minimálbér 15 százaléka.
Korábban megírtuk, hogy több iskola is tiltakozott a rendszer bevezetése ellen. Vannak, akik attól tartanak, hogy a kisvállalkozók bérfizetési kötelezettség esetén nem vállalnak több diákot. Bihall Tamás, az MKIK szakképzési kollégiumának elnöke szerint sok egyéni vállalkozó nem tudja, hogy a tanulóknak fizetett pénzt visszaigényelhetik, ezért ódzkodnak a tanulószerződéstől. Hozzátette: a kamara fontos feladatának tekinti, hogy tájékoztassa őket az új rendszerről.
Akadnak azonban olyan intézmények is, amelyek a tanműhelyek kiürülésétől tartanak. Magyar Bálint oktatási miniszter elismerte: a céljuk az, hogy minél több diák töltse külső szakembernél a gyakorlati időt, így ugyanis élesben tanulhat, és megismerkedik a munkaerő-piaci követelményekkel. Ennek érdekében alakították át a normatív finanszírozási rendszert is: az iskolák az első képzési évben kapják meg a tanulók utáni képzési támogatás 140 százalékát, míg a második évben a 60 százalékát. Így akarják őket ösztönözni arra, hogy segítsék a külső gyakorlati helyek létrejöttét. Abban az esetben azonban, ha létrejön a tanulószerződés, az iskola csak a normatíva 20 százalékát kapja meg. Arra a kérdésre, hogy nem jár-e ez a tanműhelyek és egyes szakképző intézetek megszűnésével, Jakab János szakképzési helyettes államtitkár így válaszolt: az utóbbi években nőtt az iskolák és csökkent a diákok száma. A hatékony képzésnek bizony áldozatául eshetnek a gyenge képzést nyújtó iskolák és tanműhelyek.

Csökkenthetik a képzési támogatást. Még ebben az évben bevezetik a diákazonosító kódot, amellyel nyomon követhető a tanulók sorsa az iskola elvégzése után is – jelentette ki Magyar Bálint. Az oktatási miniszter szerint a rendszer célja az, hogy kiderítsék: az egyes képzések elvégzése után milyen arányban tudnak elhelyezkedni a diákok. A rossz mutatókkal bíró szakokat tízszázalékos normatívacsökkentéssel sújthatják, a jókat pedig ugyanilyen arányú növeléssel jutalmazhatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.