Tüntető diákok és elbocsátások

Megszüntetik az Idegennyelvi Központot az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán – döntött egyhangúlag az intézmény egyetemi tanácsa. A megszorításra a pénzügyi problémák és a fedezet nélküli kötelező béremelések miatt volt szükség. A kar hallgatói felvonulással tiltakoztak az elvonások és az elbocsátások miatt.

2005. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiltakozó menetet szerveztek a hallgatók a megszorítások miatt tegnap. A kar épületétől az egyetemi tanácsig vonultak, ahol a testület két egység ügyében döntött – mondta lapunknak László Lajos, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának (TTK) docense. A szakember szerint az Idegennyelvi Központ megszüntetéséről egyhangúlag döntött a tanács, a tudománytörténeti és tudományfilozófiai tanszék viszont továbbra is fennmarad. Cserébe 48 órán belül elő kell állítani egy listát, amely az elbocsátandó dolgozók nevét tartalmazza, a tanszék működéséhez ugyanis nincs meg a pénz, ezért ezt máshonnan kell előteremteni. László szerint a hiányzó 20-25 millió forintból 12 milliót az informatikai kar magára vállalt, így 13 millió forintot kell elbocsátásokból előteremteni, ami
6-8 oktatót érint. Az Idegennyelvi Központ, valamint a tudománytörténeti és tudományfilozófiai tanszék megszüntetésére irányuló indítványt Láng Ferenc, a TTK dékánja nyújtotta be, mivel szerinte e két egység megszüntetésével csorbulna a legkevésbé az oktatás színvonala. A dékán korábban arra hivatkozott: az egyetemi szakterületek vezetőinek eddigi leépítési javaslatai alapján csak háromszázmillió forintos bérmegtakarítás valósítható meg, ezenkívül további százmillió forintot kell megspórolni.



A HÖOK nem támogatja a felsőoktatási törvénytervezetet. Felfüggesztette a felsőoktatási törvénytervezethez nyújtott támogatatását a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), mert a szövegben olyan egyeztetés nélküli változtatások történtek, amelyek messzemenőkig sértik a hallgatók érdekeit. A módosítás szerint a képzési időt túllépő hallgatóknak a hátralévő évekre költségtérítést kell fizetniük. A HÖOK szerint ez hallgatói tömegek diplomához jutását veszélyezteti, ellentétes a jelenlegi szabályozással, valamint a HÖOK, a kodifikációs bizottság és az Oktatási Minisztérium között kötött megállapodásokkal is. A szervezet egészen addig nem támogatja a tervezetet, amíg nem látja biztosítottnak a hallgatókra nézve hátrányos rendelkezések megszüntetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.