Összesen százhúsz daru és hét seregély pusztulását okozta eddig a még azonosítatlan méreg az Örménykút és Gyomaendrőd közötti belvizes és gabonatáblás területen, a Körös–Maros Nemzeti Parkban. Mint azt megírtuk, szerdán száz elhullott és nyolc agonizáló madarat gyűjtöttek öszsze a szakemberek. Csütörtökön újabb elpusztult madarakat és egy még élő darut találtak ugyanott a nemzeti park munkatársai. A Szegedi Vadasparkban kilenc madarat próbáltak megmenteni, de tegnapra kettő elpusztult közülük. Három daru már jobban van, kettő lábadozik, de két másiknak még kritikus az állapota. A gyógyultak akár már a jövő héten folytathatják útjukat északra.
Láng Katalin zoológus a Magyar Nemzetnek elmondta: munkatársai folyamatosan figyelik a területet, mert félő, hogy újabb mérgezett madárcsaládok érkeznek. Azt remélik, hogy talán sikerül megmenteni őket. Nem feltételezik, hogy valaki készakarva okozott kárt, de azt igen, hogy gondatlanul használt vegyszert a közelben, hiszen növényvédő, talajfertőtlenítő vagy rágcsálók elleni anyag lehet az oka a pusztulásnak. A szakember szerint a hazánkon átvonuló darvakat nekünk kell megóvnunk, éppen úgy, ahogy az északi országokban az ott fészkelőkért felelnek. Évente több ezer daru repül át a nemzeti parkon, a mostani pusztulás tetemesnek számít. Útközben sokféle veszély fenyegeti őket, de mérgezés szerencsére nagyon ritkán fordul elő – tette hozzá a zoológus.
Az Országos Állat-egészségügyi Intézet és a Természetvédelmi Felügyelőség vizsgálatot kezdett a pusztulás miatt, a szarvasi rendőrkapitányság pedig gondatlanságból elkövetett, tömeges pusztulást okozó természetkárosítás bűncselekménye miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen.
Azt, hogy milyen mérget ehettek vagy ihattak a madarak, az Országos Állat-egészségügyi Intézetben próbálják kideríteni. Több tesztet végeznek, és külön-külön vizsgálják azokat az anyagokat, amelyek szóba jöhetnek, ez viszont időigényes feladat.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál