A Fidesz fejlesztési javaslatai

A Fidesz azt kéri a kormánytól, hogy az ellenzéket is vonja be a Nemzeti fejlesztési terv következő változatának kidolgozásába, mert annak megvalósítása már a következő kabinet feladata lesz. A párt ingyenessé tenné a második szakma megszerzését, garantálná a kistelepülési óvodák és az iskolák alsó tagozatainak működését, és az egyetemekre bízná, hogy a régi vagy az új rendszer szerinti képzéseket indítják el.

2005. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán szerint létfontosságú, hogy a kormány és az ellenzék együtt dolgozza ki a Nemzeti fejlesztési terv következő változatát, mert különben egy kormányváltás esetén veszélybe kerülhet annak működése. A Fidesz alelnöke közölte: a párt szakpolitikusai már elkezdték kidolgozni a programokat, amelyeket egy választási győzelem esetén alkalmaznának az egyes ágazatokban.
Az oktatáspolitikai műhely elkészítette az első két év intézkedési tervét. 2006 szeptemberében a kistelepülési óvodákat és iskolákat segítő rendelkezéseket vezetnének be. Eltörölnék a létszámhatárt a gyerekek után fizetett tízezer forintos támogatás odaítélésénél, és garantálnák a kistelepülési óvodák és az iskolák alsó tagozatainak működését.
A felső tagozatban szigorú minőség-ellenőrzést vezetnének be, és pályázatok kiírásával segítenék az intézményeket. Csak abban az esetben gondolnának a körzetesítésre, ha az iskola az új feltételek mellett sem lenne életképes. A súlyosan hátrányos helyzetű gyerekeket oktató iskolákban bérpótlékot vezetnének be, segítenék a megfelelő taneszközök beszerzését, és lehetőséget adnának az osztálybontásra.
A szakképzés területén lévő problémák megoldását segítve 24 éves korig ingyenessé tennék a második szakma megszerzését, és az adókedvezmények mellett közvetlen pénzügyi támogatást nyújtanának a gyakorlati helyet biztosító kis- és középvállalkozásoknak. Pokorni Zoltán véleménye szerint az egyik fő probléma az, hogy jelenleg két tárca felügyeli a szakképzés különböző területeit, holott ezt egységben kellene kezelni.
A felsőoktatási törvényről szólva kijelentette: az szakmailag és jogilag is aggályos, és vélhetően nem állná ki az alkotmányosság próbáját. A Fidesz megszüntetné a bolognai típusú képzési rendszer kizárólagosságát, és az egyetemekre bízná, hogy a régi vagy az új rendszer szerinti képzéseket indítják-e. A jogász-, az orvos- és az építészképzés mellett a pedagógus- és a művészeti kurzusokat is csak a régi módszer szerint oktatnák. A kétszintű érettségi kapcsán a Fidesz minden államilag finanszírozott helyre jelentkező fiatal számára egy tárgyból kötelezővé tenné az emelt szintű vizsgát.



MSZP: hiába várták a kifogásokat. Tatai Tóth András, a szocialista párt oktatási munkacsoportjának tagja a fideszes politikus állításaira reagálva kijelentette: nem igaz, hogy hátrányos megkülönböztetés érné a kistelepülések óvodáit és iskoláit. – Valóban ösztönözzük, hogy a kisebb települések közösen oldják meg a közoktatási feladataikat, de a társulásaikkal éppen többletforrás jut el a költségvetésből a kistelepülésekre – tette hozzá. A felsőoktatási törvényt ért kritikára úgy válaszolt: helyes lett volna, ha a törvényjavaslat bizottsági és parlamenti vitájában, a vezérszónoklattól eltekintve, részt vett volna a Fidesz alelnöke, rámutatott volna az alkotmányellenes részekre, és módosító javaslataival kiküszöbölésüket kezdeményezte volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.