A rendőrség feladata annak kiderítése, hogy hogyan kerülhettek nyilvánosságra a tételek, de a botrányhoz vezető hibákat a politikusoknak kell elemezniük – szögezte le Pokorni Zoltán. Szerinte az önmagát tévedhetetlennek tartó magatartás, a politikusi gőg vezetett a botrányhoz. Magyar Bálint több szakmai és szervezési hibát vétett, és megfontolni sem volt hajlandó a jobbító javaslatokat. Úgy vélte, a matúrák eddig eltelt két hete alatt csupán három olyan nap volt, amikor problémák nélkül zajlottak le a vizsgák. A szakmai hibák között említette, hogy a 2002-es kormányváltást követően a minisztérium egy évig tanakodott azon, hogy folytassa-e a kétszintű érettségi bevezetését. Szintén hibázott a tárca, amikor eltitkolta a próbaérettségi lesújtó eredményeit, és akkor is, amikor alkotmánysértő módon szabályozta a felvételi pontszámítást – folytatta. Ezenkívül elégtelenül tájékoztatta a diákokat az új feltételekről, ezért sokan adminisztrációs hiba miatt szorulnak ki az egyetemekről. Az is kiderült, hogy a középszintű tételsorok nem kaptak az emelt szintűekéhez hasonló biztonsági csomagolást, és a matúra logisztikai rendszerét sem próbálták ki. Kijelentette: az érettségi botrányt sem kezelte jól a miniszter, ugyanis annak ellenére íratta meg a matematikaérettségit, hogy már jóval a vizsga megkezdése előtt tisztában volt a tételek nyilvánosságra kerülésével. Ezután kénytelen volt megsemmisíteni az eredményt, a diákok egy részét pedig a vizsga újraírására kötelezte. Hozzátette: a jogi szakvélemények szerint az oktatási miniszternek nem volt jogköre ilyen döntésekhez, és az emiatt indított pereknek beláthatatlan következményei lehetnek. Leszögezte: nem a kétszintű érettségi bukott meg, hanem annak kivitelezése, amiért a kormányt és az oktatási tárcát is felelősség terheli.
– Szomorúnak tartom azt, hogy a Fidesz arra használja fel a tétellopási ügyet, hogy minden kifogását összelapátolja, amelyik a kétszintű érettségivel kapcsolatos – fogalmazott az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. Arató Gergely hozzátette: az oktatási miniszternek világos jogi felhatalmazása van arra, hogy ha az egész érettségi vizsga veszélybe kerül, akkor megváltoztassa az érettségi szabályait. – Most pontosan ez történt – jelentette ki.
Tovább harcolnak a szülők. A Városmajori Gimnázium végzős diákjainak szülei arra kérik az oktatási tárcát, tegye nyilvánossá, hogy azok közül a korábban érettségizett fiatalok közül, akik felsőoktatási intézményekbe különböző szakokra felvételiztek, hányan jelentkeztek emelt szintű vizsgára. A szülők szerint csak így lehetne felmérni, hogy a különböző szakokon mekkora hátrány éri a fiatalokat. A minisztérium még nem válaszolt a kérésre.
Lamperth elégedett, 124 millió a többletköltség. Ez egy jól szervezett belügyi munka volt, a magyar közigazgatás jelesre vizsgázott az érettségi tételek kiszállításából – jelentette ki Lamperth Mónika. A belügyminiszter felidézte: eddig hat napon gondoskodtak arról a közigazgatási hivatalokon keresztül, hogy a tételek eljussanak az iskolákba. Hozzátette: még két ilyen nap lesz, az egyik hétfőn a franciaérettségi, a másik pedig a jövő szombat, amikor a matematikaérettségit ismétlik meg. A belügyi szervek – a rendőrség, az Állami Futárszolgálat és a közigazgatási hivatalok – eddig több mint 6800 doboz érettségi feladatsort juttattak el a megfelelő helyre
– tette hozzá a miniszter. Mint mondta, ez több mint 124 millió forint többletköltséget jelent, amiért a kormány „helyt fog állni”, megtéríti a Belügyminisztériumnak a kiadást. – Az, hogy ez milyen formában történik, a jövő héten dől el – fűzte hozzá.