Az államfő az AB-hez fordul

Mádl Ferenc az Alkotmánybírósághoz küldte véleményezésre a felsőoktatási törvényt, mert álláspontja szerint a jogszabály több pontja ellentétes az alaptörvénnyel. Az oktatási tárca szerint a köztársasági elnök a törvény lényegi elemeit nem támadta meg.

2005. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mádl Ferenc szerint a törvény egyes szabályai ellentétesek a tudományos élet szabadságával, amelyet az alkotmány kiemelten fontos alapjognak nevez. Az államfő úgy fogalmazott: a jogszabály több olyan kérdést is az irányító testületek hatáskörébe utal, amely közvetlenül érinti a felsőoktatási intézményeken belül a tudomány kérdéseit, annak művelőit azonban kizárták testületekből, ezért azok nem valósítják meg a felsőoktatási intézmények tudományos autonómiáját. Az elnök alkotmányellenesnek találta azokat a szabályokat is, melyek a kormányt hatalmazzák fel azon tudományágak meghatározására, amelyekben doktori képzés folyhat.
Mádl Ferenc kifogásolja, hogy a törvény a miniszter bizonyos fenntartói döntéseivel szemben nem biztosítja a bírósághoz fordulás jogát a felsőoktatási intézmények számára. Így az autonómiát és a tudomány művelését érintő döntésekkel szemben jogvédelem nélkül maradnak az intézmények.
*
Végül a jogbiztonságot sértőnek ítélte az államfő, hogy a törvény alapján nem állapítható meg a jelenleg hatályos felsőoktatási törvény alkalmazhatóságának végső időpontja. Múlt pénteken a Professzorok Batthyány Köre, az Egyesület a Felsőoktatásért és Kutatásért és a Védegylet azt kérte az államfőtől, hogy kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól.
A Fidesz már korábban bejelentette, hogy a törvény kihirdetése esetén Alkotmánybírósághoz fordul, mert a jogszabály tizenkét ponton sérti az alaptörvényt. Pokorni Zoltán, a párt alelnöke lapunknak azt mondta: Mádl Ferenc lépését indokoltnak tartja. Hozzátette: a törvény sérti az intézmények autonómiáját, veszélyezteti az egyetemek vagyonát és negatívan érinti a hallgatók jogbiztonságát. A Fidesz bízik abban, hogy az Alkotmánybíróság az ügy súlyának megfelelően mérlegeli a köztársasági elnök által felvetett kérdéseket.
Az Oktatási Minisztérium közleménye szerint a köztársasági elnök alkotmányossági aggályai nem érintik a törvényjavaslat legfontosabb elemeit, így a szakmai irányítás szétválasztását a gazdasági irányítástól, ahogy a többciklusú képzés bevezetésére vonatkozó rendelkezéseket sem. Nem találta aggályosnak a finanszírozás új rendjét, és azt sem, hogy a javaslat nem tartalmaz részletes előírásokat a felsőoktatási intézmények szervezeti felépítésére. Hozzáteszik: amennyiben az Alkotmánybíróság egyetért az indítvánnyal, a kifogásolt elemeket az Országgyűlés még ősszel módosíthatja, így a felsőoktatási reform bevezetése nem kerül veszélybe. Az MSZP külön nem kívánt reagálni Mádl lépésére. A törvényt május 23-án fogadta el a parlament 195 igen és 132 nem szavazattal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.