Mindenütt felbukkanhatnak az országban a gyapjaslepke hernyói, a szél olyan területekre is szétszórja őket, ahol korábban nem voltak petecsomók. Félő, hogy a hernyók több százezer hektáron felfalják a lombozatot és minden korábbinál nagyobb kárt okoznak – közölte lapunkkal Stubán Zoltán, a Bakonyerdő Erdészeti és Faipari Rt. erdőművelési osztályának vezetője.
A Bakonyban már szinte hemzsegnek a hernyók, az országban hétfőtől Farkasgyepű és Csehbánya között kezdték el a vegyszeres védekezést. Egy helikopterrel és 50-60 felszállással, naponta 5-600 hektárt tudnak megszórni. Ezután északra, Bakonybél felé haladnak tovább, a jövő hét elején az erdészet munkatársai a Balaton-felvidéken permeteznek. Egyelőre csak a bükkösökben érdemes a vegyszert teríteni. A tölgyesekkel és cseresekkel várni kell, míg azok lombozata is legalább félig kifejlődik, mert a szer a levelekre tapadva jut a hernyók szervezetébe – tette hozzá Stubán Zoltán, aki szerint minden olyan területet érdemes permetezni, amit meg szeretnének menteni. De nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a bükkfa sokkal érzékenyebb a rágáskárra, mint a cser vagy a tölgy. A tölgyfa leveleivel több száz, sok esetben védett rovar táplálkozik, még a szelektív vegyszer is elpusztítja őket, ami igen durva beavatkozást jelent az ökoszisztémába.
A Bakonyerdő munkatársai összesen 8250 hektáron permeteznek, ebből 5000 hektár a Bakonyhoz, a többi a Balaton-felvidékhez tartozik. Az állami pályázatból származó 60 millió és az erdészet saját forrásaiból nyújtott 30 millió forint úgy, ahogy elég lesz a számukra kijelölt terület védelmére, amihez hozzátartozik a lakott és a turisták által látogatott területek környéke is.
Az előrejelzések legalább 280 ezer hektár fertőzött erdőről szóltak, de a szakemberek azzal is számoltak, hogy a veszélyeztetett földterület nagysága a többszörösére nőhet. A kormány 450 millió forintot ígért a gyapjaslepke elleni védekezéshez, ez 46 ezer hektárra elég.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban