Úgy tűnik, hogy az idei év legnagyobb üzlete a Földhitel és Jelzálogbank (FHB) és az Antenna Hungária (AH) Rt. privatizációja lesz. A trendvonal.hu szakértői szerint az FHB részvényeinek ára ugyan a jelenlegi szinten igen magas, de ha a magyar állam – nem a Richter-féle opciós kötvények formájában – értékesíti a jelzálogbank részvényeit, akkor a papírok ára soha nem látott magasságokba szökhet. Elemzők szerint a Moody’s azon bejelentése, hogy negatív átsorolásra górcső alá vette az FHB-t, alaptalan. A hitelminősítő a kategóriarontást azzal magyarázta, hogy a privatizáció előtt kétséges az új tulajdonosi struktúra. A kormány korábban jelezte, hogy a Richter-kötvényekhez hasonló konstrukciót szeretne realizálni. Ami pedig azt jelenti, hogy az FHB stratégiája nem szenvedhet csorbát. A piacon megjelentek olyan hírek is, hogy a Moody’s szántszándékkal nyomja le az FHB-papírok árát a leminősítési vizsgálat bejelentésével.
Hasonló, ám egyszerűbb esetnek mutatkozik az Antenna Hungária magánosítási eljárása, mivel a műsorszóró közkézhányada igen alacsony. A legnagyobb tulajdonos a magyar állam, amit egy kisbefektető követ. Gede Balázs, a trendvonal.hu igazgatója azt nyilatkozta, hogy az AH-papírok árának mesterségesen magasan tartása a jelenlegi cél, így a privatizációt követő felvásárlás során drágán lehet majd értékesíteni a részvényeket. Egy hete, hogy a 460 forintos osztalékszelvényüktől megszabadítva forognak a Budapesti Értéktőzsdén az AH-papírok. A szelvényvágást követve az AH részvényei éppen az osztalék mértékével azonos arányban gyengültek.
Mint azt lapunk korábban megírta: tíz előzetes ajánlat érkezett a tegnapi határidőig az AH Rt. többségi részesedésének értékesítésére kiírt pályázatra, amelynek részletes tenderfüzetét tizenöten vásárolták meg. Az ÁPV Rt. várhatóan júniusban dönt a második fordulóba meghívható ajánlattevők köréről.
A tendert az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. az AH Rt.-ben meglévő, 75 százalék plusz egy szavazatot jelentő részvénycsomagjának értékesítésére írta ki. A végleges ajánlatokat július 15-én kell benyújtaniuk az érdeklődőknek. Az ÁPV Rt. 8,75 milliárd forint névértékű részvényt, azaz az összes papír 73,713 százalékát adja el, és eljár a Forrás Rt. képviseletében a társaság tulajdonában lévő, 152,84 millió forint névértékű, 1,2871 százalékot kitevő részvénycsomag értékesítésében. Az ÁPV Rt. 8 753 563 darab ezer forint névértékű részvényt kínál eladásra, a Forrás pedig 152 838 papírt értékesít. Munkavállalói részvényértékesítés nem lesz.
Ismeretes, az AH részvényeit szeretné megvásárolni a Macquaire Communications Infrastructure Group, amely a hazai cég megszerzésével törne be a magyar műsorszórási piacra. A Macquaire a pénzügyi befektetők mellett az egyetlen szakmai érdeklődő az AH iránt.
Híznak a befektetési alapok. Csaknem öt százalékkal nőtt a múlt hónapban a befektetési alapok összvagyona. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona április végén meghaladta az 1424 milliárd forintot. A 62 milliárd forintos havi növekedésben a márciusinál hangsúlyosabb volt az alapok hozamnövekedése. A kimutatások alapján az összes vagyon mintegy 11 százaléka van 17 ingatlanalapban. Még az ingatlanalapoknál is gyorsabban nőttek a garantált alapok – április folyamán öt új garantált alap is indult, az így 25-re gyarapodott alapok összvagyona pedig 31 százalékkal, 15 milliárd forinttal nőtt a hónap során. (Sz. Cs.)